W poznańskim ZOO miało miejsce niezwykłe wydarzenie. Po raz pierwszy od ponad 20 lat na świat przyszła mała pandka ruda. To niezwykle ważne dla ochrony tego zagrożonego wyginięciem gatunku.

Przeczytaj również: UAM otwiera kierunek lekarski w Pile

Pandka ruda – narodziny

Mała pandka ruda, której matką jest Indira, urodziła się siedem tygodni temu, lecz pracownicy ogrodu zoologicznego zdecydowali się ogłosić tę radosną nowinę dopiero teraz. Młode przeszło już pierwszą kontrolę lekarską i ważenie. Waży ponad 750 gramów i rozwija się zdrowo. Zwiedzający będą mogli zobaczyć malucha najprawdopodobniej za miesiąc.

Pandka ruda – znaczenie narodzin

Pandka ruda (Ailurus fulgens) to gatunek zagrożony wyginięciem, którego populacja na wolności stale spada. Narodziny małej pandki w poznańskim ZOO są wielką radością i ogromnym sukcesem dla programu ochrony gatunków zagrożonych. To pierwsze młode tego gatunku, które przyszło na świat w Poznaniu od ponad dwóch dekad.

Naturalne siedliska pandek rudych znajdują się w krajach Himalajów, takich jak Nepal i Bhutan, a także w Birmie oraz w niektórych rejonach Chin i Indii. W ciągu ostatnich 18 lat liczebność tych zwierząt zmniejszyła się o połowę. Na wolności żyje tylko około 10 000 pandek rudych. Główne zagrożenia dla ich przetrwania to utrata siedlisk, kłusownictwo oraz zmiany klimatyczne.

Życie rodzinne w ZOO

Ojciec młodej pandki, Toshi, zdaje się być mniej zainteresowany rodzicielstwem. Jak informują pracownicy ZOO, „Toshi zajrzał na chwilę do środka, pogonił za mną po wybiegu, po czym zajął się swoimi sprawami, czyli oznakowywaniem terenu”.

Narodziny pandki rudej w poznańskim ZOO to wielki krok w kierunku ochrony tego cennego gatunku. Cieszy fakt, że młode rozwija się prawidłowo i już niedługo będzie można je zobaczyć. Pandki rude są nie tylko urocze, ale także pełnią ważną rolę w ekosystemach. Dlatego każdy nowy przedstawiciel tego gatunku jest na wagę złota.