W Poznaniu rozpoczyna się niezwykła wystawa i cykl wydarzeń edukacyjnych. Mają one na celu zwrócenie uwagi na problem przemocy – zarówno wobec ludzi, jak i zwierząt. Sztuka przeciwko przemocy pojawi się od 20 września, na Placu Kolegiackim. Dostępna będzie outdoorowa ekspozycja autorstwa Elwiry Sztetner i Dariusza Gzyry, opowiadająca o okrucieństwie wobec zwierząt. Wystawa jest częścią większej kampanii przeciwko przemocy i jest dostępna bezpłatnie.
Przeczytaj również: Kamienica przy ul. Roosevelta przeznaczona do natychmiastowej rozbiórki
Sztuka przeciwko przemocy – istotność
Kuratorka wystawy, Florentyna Macioszczyk, podkreśla wagę takich inicjatyw:
„Statystyki są przerażające, ile osób doznających przekraczania granic cielesnych i psychicznych nie zgłasza tego, czuje się samotna i nie wie, do kogo pójść z prośbą o pomoc. Dlatego działania jak te, pozornie błahe, mogą komuś pomóc, a nawet uratować życie.”
Warsztaty i działania edukacyjne
Wystawie towarzyszy szereg wydarzeń edukacyjnych, skierowanych do szerokiej publiczności. Już 21 września Patryk Moszka poprowadzi warsztaty dotyczące męskości, które odbędą się w Pyramida Gallery przy ul. Garbary 64 o godzinie 11:00. Spotkania te, nazwane „Porozmawiajmy o męskościach”, mają na celu stworzenie przestrzeni do rozmowy o roli współczesnego mężczyzny i jego doświadczeniach.
– To połączenie kręgów męskich z warsztatami, gdzie uczestnicy mogą dzielić się swoimi przemyśleniami i słuchać doświadczeń innych – wyjaśniają organizatorzy. Uczestnicy poprzednich edycji wysoko oceniali możliwość wymiany doświadczeń i wsparcia, jakie uzyskali podczas tych spotkań.
Jak reagować na przemoc w przestrzeni publicznej?
29 września odbędą się warsztaty pod hasłem „Przemoc w przestrzeni publicznej – jak reagować, gdy spotyka to mnie lub kogoś w pobliżu”, które poprowadzi Katarzyna Porzucek, psychoterapeutka i członkini Fundacji Czas Kobiet. Spotkanie ma na celu nauczenie uczestników, jak skutecznie reagować na akty przemocy oraz jak radzić sobie w sytuacjach, gdy sami stajemy się ofiarą.
Warsztaty dla kobiet – WenDO
1 października odbędą się warsztaty WenDO, które są dedykowane kobietom i mają na celu rozwijanie umiejętności asertywności oraz samoobrony. WenDO to metoda opracowana z myślą o kobietach, które chcą nauczyć się stawiać granice oraz bronić się przed przemocą.
Z kolei 15 października odbędą się warsztaty poświęcone tematyce szanowania granic drugiego człowieka. Głównym tematem będzie zgoda – jak ją wyrażać i respektować w relacjach z innymi.
Sztuka przeciwko przemocy, edukacja i pomoc
Całe wydarzenie ma na celu nie tylko zwiększenie świadomości społecznej na temat przemocy, ale także aktywne wsparcie dla tych, którzy potrzebują pomocy. Wszystkie wystawy i warsztaty są bezpłatne, a szczegółowe informacje na temat zapisów dostępne są na stronie wydarzenia. To wyjątkowa okazja, aby zaangażować się w ważną inicjatywę i dowiedzieć się więcej o tym, jak radzić sobie z przemocą oraz jak jej zapobiegać.