Rok temu akademik Jowita na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu stał się miejscem głośnego protestu. Studenci zrzeszeni w ramach Studenckiej Inicjatywy Mieszkaniowej okupowali budynek, wyrażając sprzeciw wobec jego planowanej sprzedaży. Po kilkunastodniowej pikiecie minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Dariusz Wieczorek, obiecał finansowe wsparcie dla projektu modernizacji budynku. Jednak po roku obietnice te wciąż pozostają niezrealizowane. To natomiast budzi frustrację w środowisku akademickim.

Przeczytaj również: Wigilia dla potrzebujących na MTP

Poszukujesz mebli, aby urządzić swoje biuro? Meble biurowe Poznań – ergonomia i design w jednym! 

Akademik Jowita, a obietnice, które okazały się puste

W grudniu 2023 roku, podczas okupacji „Jowity”, minister Wieczorek wyraził poparcie dla protestujących studentów i zadeklarował, że znajdzie fundusze na modernizację akademika. – Powiedział, że środki będą, że będzie tego pilnował. Dziś okazuje się, że po prostu kłamał – mówi Szymon Radomski ze Studenckiej Inicjatywy Mieszkaniowej.

Obecnie władze uczelni potwierdzają, że w sprawie „Jowity” podjęto pewne działania. Uniwersytet otrzymał 500 tys. zł na organizację konkursu architektonicznego dotyczącego modernizacji budynku. 12 listopada 2024 r. podpisano umowę ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich na przeprowadzenie tego konkursu. Jednak ewentualne dalsze fundusze, sięgające 100 mln zł, są uzależnione od uchwalenia nowej ustawy. To pozostawia przyszłość akademika wciąż niepewną.

Marzysz o pracy za granicą? Workdei może Ci w tym pomóc! Jako firma specjalizująca się w usługach m.in leasingu pracowniczego, outsourcingu personelu czy obsługi kadrowo-płacowej, oferuje szeroki zakres możliwości zatrudnienia w różnych krajach europejskich. Sprawdź: pracownicy z zagranicy Poznań

Kontrowersje wokół dewelopera

Sprawę dodatkowo komplikuje zainteresowanie „Jowitą” przez cypryjską spółkę Shellcast Ventures Ltd., która jest właścicielem sąsiadującej działki. Studenci zarzucają firmie próbę zastraszania władz uczelni poprzez działania związane z rozbiórką łącznika między budynkami. – Niedawno zrobili dziurę w łączniku, co wyglądało jak próba nacisku na uniwersytet – twierdzą członkowie Studenckiej Inicjatywy Mieszkaniowej.

Z kolei przedstawiciele Shellcast Ventures Ltd. utrzymują, że ich działania były w pełni legalne i zgodne z decyzjami Miejskiego Konserwatora Zabytków. Spółka argumentuje, że łącznik ogranicza możliwości inwestycyjne ich działki, i zapewnia, że była gotowa usunąć go na własny koszt.

Stoisz przed wyborem projektu domu? Sprawdź ofertę Milwicz Architekci. Specjaliści przygotują dla Ciebie indywidualny projekt domu.

Akademik Jowita – co dalej?

Choć Uniwersytet im. Adama Mickiewicza podjął kroki w kierunku modernizacji akademika, wiele kwestii pozostaje nierozwiązanych. Studenci i działacze społeczni obawiają się, że brak zdecydowanych działań oraz potencjalna sprzedaż budynku wpłyną negatywnie na przyszłość społeczności akademickiej.

Czy obietnice ministra Wieczorka zostaną ostatecznie zrealizowane? Na razie nie pozostaje nic innego, jak czekać na rozwój wydarzeń.