Pacjenci poddawani chemioterapii często muszą zmagać się z jej dotkliwymi skutkami ubocznymi, w tym utratą włosów. Ten widoczny efekt terapii nie tylko obniża komfort życia, ale również wpływa negatywnie na stan psychiczny pacjentów. Jednakże w Wielkopolskim Centrum Onkologii pojawiło się rozwiązanie, które może zmniejszyć ten problem – czepek chłodzący, który pomaga zapobiegać utracie włosów.

Przeczytaj również: Przejazd kolejowy na Morasku powoduje utrudnienia

Marzysz o pracy za granicą? Workdei może Ci w tym pomóc! Jako firma specjalizująca się w usługach m.in leasingu pracowniczego, outsourcingu personelu czy obsługi kadrowo-płacowej, oferuje szeroki zakres możliwości zatrudnienia w różnych krajach europejskich. Sprawdź: pracownicy z zagranicy Poznań

Jak działa czepek chłodzący?

Dr n. med. Krystyna Bratos, pełniąca obowiązki ordynatora Oddziału Onkologii Klinicznej i Immunoonkologii w WCO, wyjaśnia, że utrata włosów w trakcie chemioterapii wynika z działania cytostatyków na szybko dzielące się komórki, w tym cebulki włosów.

– Czepek chłodzący zmniejsza dopływ krwi do mieszków włosowych podczas podawania leku, ograniczając dystrybucję cytostatyków do cebulek włosów. W ten sposób zmniejsza się ryzyko ich wypadania – tłumaczy dr Bratos.

Czepek jest zakładany pacjentowi na 30 minut przed rozpoczęciem podawania leku. Pozostaje na jego głowie również w trakcie leczenia oraz przez około 1,5 godziny po jego zakończeniu. W razie potrzeby pacjent może odłączyć urządzenie.

Nie wiesz zaaranżować swój dom i potrzebujesz wsparcia architekta i konstruktora? Mamy dla Ciebie doskonałą ofertę! Sprawdź: biuro architektoniczne Poznań

Czepek chłodzący to nowa nadzieja dla pacjentów

Dla wielu pacjentów możliwość zachowania włosów w trakcie chemioterapii to duże wsparcie psychiczne. Pani Magdalena, pacjentka Wielkopolskiego Centrum Onkologii, podkreśla, jak duże znaczenie ma dla niej możliwość korzystania z tego urządzenia:

– Już sam fakt, że mogę korzystać z tego czepka tutaj, w Poznaniu, podnosi mnie na duchu. Na pewno pomoże mi to w całym procesie zdrowienia, bo psychiczny aspekt jest tutaj bardzo ważny. Oczywiście nastawiłam się, że mogę stracić włosy, ale jeżeli jest szansa, że może tak nie być, to dlaczego nie spróbować?– mówi pani Magdalena.

Zadbaj o swoją wygodę i przestrzeń do pracy! Biurko gabinetowe – ergonomiczne rozwiązanie do Twojego biura.

Wsparcie dla pacjentów w nowym budynku WCO

Pacjenci korzystający z czepka chłodzącego są leczeni w nowoczesnym Budynku Ambulatoryjnym Wielkopolskiego Centrum Onkologii przy ulicy Strzeleckiej. Nowa technologia wpisuje się w kompleksowe podejście placówki do poprawy jakości życia osób zmagających się z chorobami nowotworowymi.

Dlaczego innowacje są tak ważne?

Wprowadzenie czepków chłodzących to krok milowy w zapewnieniu pacjentom nie tylko skutecznego leczenia, ale również lepszego komfortu życia. Utrata włosów jest jednym z najbardziej widocznych skutków ubocznych chemioterapii, a możliwość jej ograniczenia daje pacjentom poczucie sprawczości i nadzieję na łagodniejsze przejście przez trudny proces leczenia.

Dzięki takim innowacjom Wielkopolskie Centrum Onkologii staje się miejscem, gdzie pacjenci mogą liczyć nie tylko na profesjonalną opiekę medyczną, ale także na wsparcie psychiczne i nowoczesne rozwiązania technologiczne, które realnie poprawiają jakość ich życia.