Budowa zbiornika retencyjnego na poznańskiej Łacinie niespodziewanie nabrała zupełnie nowego wymiaru! Prace wstrzymano po tym, jak robotnicy natrafili na znalezisko – ślady dawnego paleniska, ukrytego zaledwie 60 cm pod powierzchnią ziemi. Czy to zwykłe pozostałości po dawnych mieszkańcach, a może znalezisko o nieocenionej wartości historycznej? Odpowiedź leży w rękach archeologów, którzy natychmiast wkroczyli do akcji!
Przeczytaj również: Poznańskie szpitale. Prestiżowe wyróżnienie „Wymagaj jakości”
Zbiornik, który zmieni Łacinę
Planowany zbiornik retencyjny ma mieć powierzchnię 2800 m², a jego pojemność wyniesie około 1900 m³. Zgromadzona woda będzie kierowana kanałami do Warty oraz wykorzystywana do podlewania zieleni w pobliskim parku. To inwestycja, która ma poprawić zarówno retencję wód opadowych, jak i jakość miejskiej przestrzeni. Wokół zbiornika powstanie park pełen drzew i roślinności – 90 drzew, ponad 10 tysięcy krzewów, a także byliny i ozdobne trawy. Dodatkowo mieszkańcy skorzystają z ścieżek pieszo-rowerowych oraz nowoczesnego placu zabaw.
Archeolodzy przejmują teren budowy ze względu na znalezisko
Jednak zanim nowa przestrzeń zacznie tętnić życiem, prace budowlane wstrzymano. Jak poinformował radny osiedlowy Błażej Wandtke, robotnicy natrafili na ślady dawnego paleniska, znajdującego się tuż obok wejścia do centrum handlowego Posnania.
„Niedaleko wejścia do centrum handlowego, na głębokości ok. 60 cm pod powierzchnią, znaleziono ślady paleniska. Teren sprawdzają archeolodzy – próbują ustalić, z jakiego okresu pochodzi to znalezisko i jakie może mieć znaczenie” – napisał Wandtke na swoim profilu na Instagramie.
Na razie robotnicy zakończyli wycinkę drzew, a pozostałe zostały ogrodzone i zabezpieczone, aby przetrwały dalsze prace budowlane.
Czy Poznań skrywa kolejną tajemnicę?
Czy to jedynie pozostałości po dawnych ogniskach, czy może cenne odkrycie, które rzuci nowe światło na historię tego rejonu? O tym dowiedzą się archeolodzy już w najbliższy poniedziałek po przeprowadzeniu wstępnych badań.
Poznań to miasto z bogatą historią – każdy metr ziemi może kryć ślady dawnych osad, a może nawet nieznanych jeszcze fragmentów przeszłości. Czy budowa zbiornika odkryje przed nami tajemnice sprzed wieków? Czekamy na odpowiedzi!