Niektóre wydarzenia potrafią zatrzymać czas. Przenoszą nas w świat, gdzie święta pachną domowym ciastem, palmy wiją się w dłoniach twórców ludowych, a pisanki, choć misternie zdobione, przypominają dziecięce wspomnienia. Taki właśnie klimat zagości już w weekend 12 i 13 kwietnia w Muzeum Narodowym Rolnictwa w Szreniawie. To nie będzie zwykły jarmark. To będzie opowieść o świętach – o ich smaku, kolorze i dźwiękach, które jeszcze przed laty rozbrzmiewały w wiejskich zagrodach.
Przeczytaj również: Piątkowo – przyszłość osiedli
Jarmark Wielkanocny w Szreniawie
W przedświąteczny weekend Szreniawa ożyje gwarem rodzin, zapachem mazurków i ciepłem wiosennego słońca. Teren muzeum zmieni się w wielkanocną krainę – pełną barwnych stoisk, rękodzieła, świątecznych ozdób i smaków, które znane są z babcinego kredensu.
Na kiermaszu pojawią się palmy, pisanki, hafty, biżuteria. Wszystko to, co można podarować, ustawić na świątecznym stole albo zachować jako pamiątkę z jedynego w swoim rodzaju weekendu.
Dla dzieci przygotowano coś więcej niż tylko kolorowe atrakcje – będą warsztaty, pokazy, możliwość bliskiego spotkania z historią, którą można dotknąć i poczuć. A dorośli? Ci także znajdą coś dla siebie – od wystaw po kulinarne spotkania z tradycją.
Pokazy dawnych obrzędów wiosennych, prace polowe odtwarzane z historyczną dokładnością, kultowe Tarpany, wystawy „Magia wielkanocnej pisanki” oraz „Wielkanoc w wiejskiej zagrodzie” – to nie tylko lekcja historii. To zanurzenie się w kulturze, która – choć tak bliska – coraz częściej umyka naszej codzienności.
Nie zabraknie również aranżacji stołów wielkanocnych, które przypomną, jak wyglądały przygotowania do świąt, zanim świat opanowały plastikowe dekoracje i sklepowe półki.
Ale w tym roku magia wydarzenia zaczyna się znacznie wcześniej – już w drodze do Szreniawy.
Retro pociąg, który budzi emocje
W niedzielę, 13 kwietnia, do muzeum będzie można przyjechać w sposób, który rozbudza wyobraźnię i wywołuje uśmiech nie tylko u miłośników kolei. Z Wolsztyna wyruszy zabytkowy parowóz, który zabierze pasażerów w nostalgiczną podróż do przeszłości.
To nie jest zwykły środek transportu. To rytmiczne stukanie kół, obłoki pary, ciężka maszyna, która przypomina czasy, kiedy podróż miała smak przygody.
Pociąg retro wyruszy z Wolsztyna o 12:44 i przyjedzie do Szreniawy o 14:21. Powrót zaplanowano na godzinę 18:20. Bilety, w cenie 115 zł (normalny) i 65 zł (ulgowy), obejmują także wstęp na teren muzeum.
To zaproszenie do tego, by święta poczuć wszystkimi zmysłami. Nie tylko zobaczyć. Nie tylko kupić. Ale doświadczyć – w rozmowie z twórcą ludowym, w dotyku drewnianego pługu, w zapachu wypieków i brzmieniu parowego gwizdka.
Jarmark w Szreniawie. Podsumowanie
Muzeum w Szreniawie przygotowało coś więcej niż jarmark. Stworzyło opowieść o Wielkanocy, jakiej wielu już nie pamięta. I daje szansę, by dzieci poznały świat, w którym święta nie zaczynały się w galerii handlowej, ale przy stole, wśród bliskich, z sercem i tradycją.
Ten weekend może być właśnie taki – pełen emocji, wspomnień i odkryć. Trzeba tylko dać się zaprosić.