Tuż przed świętami Bożego Narodzenia na Uniwersytet im. Adama Mickiewicza (UAM) w Poznaniu trafił niezwykły dar. To księgozbiór liczący blisko 35 tysięcy tomów z Papieskiego Instytutu Studiów Kościelnych (PISK) w Rzymie. Ten gest był możliwy dzięki wyjątkowej współpracy i determinacji naukowców z UAM oraz wsparciu władz uczelni.

Przeczytaj również: Wyjątkowe pociągi WOŚP przejadą przez Poznań

Zmagasz się z kontuzją bądź inną dolegliwością cielesną? Polecamy kontakt z wykwalifikowanym fizjoterapeutą, Szymonem Budnikiem. Specjalista udzieli Ci pomocy w ramach usług masaż Poznań i fizjoterapia Poznań.

Zamknięcie Instytutu i decyzja o przekazaniu księgozbioru

W 2024 roku Papieski Instytut Studiów Kościelnych zmuszony był do zamknięcia swojej działalności z powodów finansowych. Decyzja ta była trudna, lecz otworzyła możliwość przekazania wartościowego księgozbioru, który gromadzono przez dekady. Początkowo inicjatywa wydawała się nierealna.

Jednakże, pierwsze informacje o możliwości przejęcia książek pojawiły się w październiku 2024 roku. Początkowo mowa była o niewielkiej liczbie tomów, jednak wkrótce okazało się, że chodzi o cały księgozbiór. Zawiera on nie tylko pozycje teologiczne, ale także publikacje związane z historią, literaturą, relacjami polsko-włoskimi oraz działalnością Polaków w Rzymie.

Zależy Ci na tym, aby podtrzymać swoje naturalne piękno? Rekomendujemy usługi medycyny estetyczna Poznań. Sprawdź: kwas hialuronowy poznań, korekta nosa poznań

Logistyka i transport – wyzwanie dla naukowców

Organizacja całego przedsięwzięcia była skomplikowana. Trzeba było oszacować koszty, przygotować księgozbiór do transportu i opracować szczegóły logistyczne. Czterech doktorantów UAM – Małgorzata Woźniak, Przemysław Raczyk, Adrian Sadowski i Łukasz Skrobała – spędziło tydzień w Rzymie, pracując nad przygotowaniem książek do przewozu. Ostatecznie 33 palety z księgozbiorem przetransportowano do Poznania specjalistyczną firmą transportową.

Historyczne powiązania i znaczenie daru

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza od lat utrzymywał bliskie relacje z PISK. Instytutem od 1971 roku kierował absolwent UAM, ks. dr. Hieronima Fokcińskiego SJ. To natomiast dodatkowo podkreśla symboliczne znaczenie daru. Jak zauważył prof. Rafał Witkowski, pracownicy Wydziału Historycznego UAM wielokrotnie korzystali z zasobów Instytutu, realizując projekty badawcze dotyczące historii Polski i Polaków we Włoszech.

Nowe życie dla księgozbioru

Od początku 2025 roku księgozbiór jest starannie segregowany i opracowywany przez pracowników biblioteki uniwersyteckiej oraz bibliotek wydziałowych. To największy dar, jaki UAM otrzymał w 2024 roku, a jego wartość naukowa i historyczna jest nieoceniona.

Ten „rzymski dar” nie tylko wzbogaci zasoby uniwersyteckiej biblioteki, ale także stanie się inspiracją dla kolejnych pokoleń naukowców i studentów, podkreślając znaczenie współpracy międzynarodowej w budowaniu nauki i kultury.