Po długim oczekiwaniu mieszkańcy Poznania wreszcie będą mieli okazję odkryć zapomniane tajemnice ukryte głęboko pod powierzchnią ich ukochanego miasta. Gotyckie podziemia ratusza, najcenniejszy zabytek architektoniczny stolicy Wielkopolski, zostają ostatecznie otwarte dla zwiedzających po 27 latach niedostępności. Uroczyste otwarcie nastąpiło 1 marca o godzinie 18:00. Natomiast w weekend będą specjalne spotkania z poznańskimi koziołkami. Trzy razy dziennie o godzinie 12:00, 15:00 i 18:00.

Potrzebujesz zarejestrować firmę, lecz nie masz dogodnej lokalizacji? Sprawdź: Wirtualne biuro Poznań. Skontaktuj się z naszym wirtualnym biurem, abyśmy mogli przedstawić Ci naszą ofertę i porozmawiać o Twoich potrzebach!

Przeczytaj również: Pogotowie roślinne w Poznaniu. Ratunek dla Twoich chorych kwiatów

Chcesz podkreślić swoje naturalne piękno? W ramach usług medycyna estetyczna Poznań możesz zdecydować się na szereg dostępnych zabiegów –wypełnianie zmarszczek poznań, modelowanie nosa poznań i wiele więcej. 

Gotycki ratusz pozwoli na odkrycie historii miasta

Gotycki ratusz, wzniesiony w latach 1300-1306, przez wieki pełnił rolę centrum administracyjnego i symbolicznego serca miasta. Przyjmował on królów, starostów oraz gości o najwyższym statusie społecznym, a także był świadkiem licznych państwowych uroczystości. Jednak przez ostatnie 27 lat, jego podziemia pozostawały zamknięte dla zwiedzających, pełne tajemnic i historii czekających na odkrycie.

Wraz z otwarciem gotyckich podziemi, Muzeum Poznania zaprasza mieszkańców i turystów do odkrywania fascynującej historii miasta. Wystawa prezentuje nie tylko gotyckie piwnice, ale także historię początków Poznania od jego założenia w X wieku aż po połowę XVI wieku, gdy ratusz został rozbudowany i zyskał renesansową formę. Dodatkowo, zwiedzający będą mieli okazję zobaczyć magazyn studyjny, w którym zgromadzono obiekty z późniejszych okresów historii miasta, a także poznać życie codzienne jego mieszkańców.

Chcesz zadbać o stan swojego uzębienia? Dzięki usługom dentysta Poznań jest to możliwe! Sprawdź: proteza poznań, endodoncja poznań, poznań ekstrakcja zęba.

Gotycki ratusz jako istotny symbol miasta

Tomasz Łęcki, dyrektor Muzeum Narodowego w Poznaniu, podkreśla znaczenie ratusza jako symbolu miasta oraz jako ważnego elementu świeckiej architektury. „Ratusz jest nie tylko najważniejszym budynkiem w Poznaniu, ale również jednym z najważniejszych budynków renesansowych w Polsce” – mówi Łęcki.

Cały proces remontowy i przygotowanie ekspozycji pochłonęły ogromne nakłady finansowe. Inwestycja, która opiewa na kwotę 7,7 miliona złotych, była możliwa dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz środków pozyskanych z różnych źródeł.

Otwarcie gotyckich podziemi ratusza stanowi wyjątkową okazję dla mieszkańców i turystów, aby zagłębić się w fascynującą historię Poznania, odkryć jego tajemnice i zrozumieć, jak życie mieszkańców kształtowało to miasto na przestrzeni wieków. Artykuł zaprasza do uczestnictwa w tym historycznym wydarzeniu i odkrywania skarbów ukrytych pod ulicami miasta.

Twoje ciało potrzebuje odprężenia? Skorzystaj z zabiegów w ramach usług masaż Poznań i pozbądź się wszelkich dolegliwości! W przypadku różnego rodzaju kontuzji, przeciążeń lub nadwyrężeń, zachęcamy do skorzystania z zabiegów w ramach usług fizjoterapia Poznań.