Program „Kawka Bis” w Poznaniu jest inicjatywą mającą na celu poprawę jakości powietrza poprzez dofinansowanie wymiany starych, nieekologicznych pieców na nowoczesne, bardziej przyjazne środowisku źródła ogrzewania. Program ten adresuje się głównie do mieszkańców Poznania, którzy korzystają z pieców węglowych, gazowych lub olejowych do ogrzewania swoich domów lub mieszkań.

Przeczytaj również: Retencja wody w poznańskich lasach. Rusza projekt

Jesteś zainteresowany pozyskiwaniem energii z naturalnych procesów? Zależy Ci na oszczędności, a przy tym ochronie środowiska? Skontaktuj się z Energonautami. To specjaliści biegle poruszający się w świecie energii!

Na co można uzyskać dofinansowanie w ramach Kawka Bis?

W ramach programu „Kawka Bis” mieszkańcy Poznania mają możliwość uzyskania wsparcia finansowego na wymianę swoich starych pieców ogrzewania na bardziej ekologiczne źródła energii. Dofinansowanie przewidziano dla tych, którzy zdecydują się na instalację jednego z następujących systemów:

  1. Ogrzewanie z miejskiej sieci ciepłowniczej, ogrzewanie gazowe lub ogrzewanie elektryczne.
  2. Pompa ciepła typu powietrze-woda lub gruntowa.
  3. Pompa ciepła Poznań wraz z instalacją fotowoltaiczną lub ogrzewanie elektryczne wraz z instalacją fotowoltaiczną.

Warto zaznaczyć, że samodzielne instalacje fotowoltaiczne oraz rozbudowa istniejących mikroinstalacji fotowoltaicznych nie kwalifikują się do dofinansowania w ramach programu. Program „Kawka Bis” skupia się na promowaniu bardziej ekologicznych źródeł energii do ogrzewania. Ponadto, na redukcji emisji szkodliwych substancji do atmosfery poprzez modernizację systemów grzewczych w Poznaniu.

Do kiedy wnioski na dofinansowanie w ramach Kawka Bis?

do końca lipca właściciele nieruchomości w Poznaniu mogą składać wnioski o dofinansowanie w ramach programu „Kawka Bis”. Miasto oferuje wsparcie finansowe nawet na całkowite pokrycie kosztów wymiany przestarzałych pieców na bardziej przyjazne dla środowiska rozwiązania. Takie jak piec gazowy, ogrzewanie elektryczne czy pompa ciepła. Dofinansowanie będzie uzależnione od wybranej instalacji i wyniesie od 12 tysięcy do 40 tysięcy złotych. W tegorocznym budżecie programu przewidziano 10 milionów złotych.

Program „Kawka Bis” ma być realizowany do 2027 roku. Przy czym wysokość dotacji będzie stopniowo maleć, osiągając od 8 tysięcy do 33 tysięcy złotych w ostatnim roku. Inicjatywa ta została zainicjowana przez urzędników z Poznania w celu przyspieszenia wymiany starych pieców grzewczych. Od początku roku grozi grzywna w wysokości 5 tysięcy złotych za korzystanie z urządzeń niezgodnych z normami.

W ciągu ostatnich ośmiu lat miejski program doprowadził do likwidacji ponad 5 tysięcy starych pieców. Według szacunków opartych na danych z Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków, pozostało jeszcze co najmniej tyle samo do wymiany. Od 2026 roku zakazane będą także kominki, piece kaflowe czy piece typu koza, których w stolicy Wielkopolski jest około 29 tysięcy.

Ile może wynieść dofinansowanie?

Osoba wnioskująca może uzyskać nawet uzyskać można nawet 100% dofinansowania kosztów wymiany „kopciucha”. Limity wysokości zwrotu kosztów wynoszą odpowiednio:

– 15 000 zł w przypadku zmiany na ogrzewanie gazowe,

– 25 000 zł w przypadku montażu ogrzewania elektrycznego i paneli fotowoltaicznych – nie więcej niż 300 zł/m2 ogrzewanej powierzchni,

– 30 000 zł na wymianę pieca na pompę ciepła (typ: powietrze-woda lub gruntowa) – (nie więcej niż 300 zł/m2 ogrzewanej powierzchni),

– 40 000 zł na wymianę pieca na pompę ciepła (typ: powietrze-woda lub gruntowa) i panele fotowoltaiczne. Nie więcej niż 400 zł/m2 ogrzewanej powierzchni. 

Podsumowanie

Program „Kawka Bis” w Poznaniu stanowi innowacyjną inicjatywę mającą na celu poprawę jakości powietrza oraz redukcję emisji szkodliwych substancji poprzez modernizację systemów grzewczych. Dzięki temu, do końca lipca właściciele nieruchomości mają szansę skorzystać z dofinansowania na wymianę przestarzałych pieców na bardziej ekologiczne rozwiązania. Wysokość dotacji, sięgająca od 12 do 40 tysięcy złotych, ma za zadanie zachęcić do korzystania z nowoczesnych technologii grzewczych. Pomimo planowanej redukcji środków w kolejnych latach, program odnotował już znaczące sukcesy, doprowadzając do likwidacji tysięcy starych pieców. Perspektywy na przyszłość są obiecujące, a Poznań dąży do pełnej modernizacji systemu ogrzewania do 2027 roku.