W Poznaniu i okolicach rusza wyjątkowy program terapeutyczno-rehabilitacyjny skierowany do dzieci, młodzieży i młodych dorosłych z spektrum autyzmu. To szansa na kompleksowe wsparcie, które oferowane jest bezpłatnie w ramach finansowania Narodowego Funduszu Zdrowia. Program jest dostępny w trzech lokalizacjach: w Poznaniu, Zalasewie oraz Koziegłowach, a zapisy są już otwarte.
Przeczytaj również: Największy Festiwal Klocków 2025 w Polsce!
Spektrum autyzmu – na czym będzie polegać pomoc?
Każdy rodzic, który zdecyduje się na udział w tym projekcie, może liczyć na pomoc wykwalifikowanych specjalistów. W ramach programu oferowane są zarówno indywidualne konsultacje, jak i grupowe treningi. To propozycja skierowana do dzieci oraz młodzieży do 21. roku życia, które borykają się z trudnościami wynikającymi z zaburzeń neurorozwojowych.
Czym charakteryzuje się program dla dzieci w spektrum autyzmu?
Co wyróżnia ten program? Przede wszystkim całościowe podejście do pacjenta. Każdy uczestnik może liczyć na wsparcie w różnych obszarach – od poprawy funkcjonowania fizycznego, po rozwój umiejętności społecznych. Fizjoterapeuci pomagają w obniżeniu napięcia w ciele, które może być przyczyną trudności takich jak problemy ze snem, koncentracją czy nadmierną energicznością. Z kolei sesje z neurologopedą umożliwiają lepszą komunikację, co ma ogromne znaczenie w integracji społecznej i funkcjonowaniu w grupie rówieśniczej.
Zajęcia grupowe to także jeden z kluczowych elementów programu. Dzieci, które często czują się wykluczone w swoim środowisku będą miały okazję do bezpiecznego doświadczenia relacji z rówieśnikami w przyjaznym otoczeniu. Tworzenie małych grup, liczących 3-5 osób, sprzyja budowaniu umiejętności współpracy, a także wzmacnia poczucie przynależności. W grupach dzieci będą miały szansę na rozwijanie umiejętności, które pomogą im w codziennym życiu.
Wsparcie także dla rodziców
Rodzice, którzy uczestniczą w tym programie, także nie zostaną bez wsparcia. Oferowane są dla nich sesje psychoedukacyjne, które pomagają zrozumieć potrzeby i zachowania dziecka, a także wskazówki, jak skutecznie wspierać rozwój swoich pociech. Warto podkreślić, że program jest dostępny również dla młodych dorosłych, którzy wciąż potrzebują pomocy, by funkcjonować w społeczeństwie.
Jak skorzystać z pomocy?
Aby skorzystać z programu, wystarczy umówić się na wizytę w jednej z trzech placówek Instytutu Psychoedukacji. Konieczne jest posiadanie skierowania od lekarza, a także potwierdzenie diagnozy w zakresie zaburzeń neurorozwojowych. Dzięki temu pacjenci z odpowiednią diagnozą mogą liczyć na kompleksową pomoc, dostosowaną do ich indywidualnych potrzeb.
To unikalna okazja, aby zaoferować dzieciom i młodzieży z spektrum autyzmu wsparcie, które pomoże im w codziennym funkcjonowaniu i rozwoju. Program Instytutu Psychoedukacji to krok ku lepszej przyszłości, pełnej większych możliwości i pozytywnych zmian.