W sercu Wielkopolski toczy się cicha, lecz niezwykle ważna batalia o przyszłość ekosystemu i bezpieczeństwo żywnościowe. Tym razem nie chodzi jednak o wielkie inwestycje przemysłowe czy spektakularne projekty infrastrukturalne. Chodzi o wsparcie tych najmniejszych, ale kluczowych dla życia – pszczół. Dzięki decyzji samorządu województwa, 2 miliony złotych trafią w tym roku do wielkopolskich pasiek, by poprawić warunki fitosanitarne pszczelich rodzin. Głównym celem programu jest zakup węzy pszczelej – jednego z podstawowych elementów życia w ulu.

Przeczytaj również: ITM INDUSTRY EUROPE. Nowoczesność w logistyce

Czym jest węza pszczela i dlaczego jest tak ważna dla pszczół?

Węza pszczela to cienki arkusz wosku, w którym obustronnie wytłoczone są charakterystyczne sześciokątne komórki. To właśnie na tej strukturze pszczoły budują swoje plastry – precyzyjnie, instynktownie i w zgodzie z prawami natury. Bez węzy pszczoły musiałyby same tworzyć całą konstrukcję od podstaw, co pochłaniałoby ich energię i zmniejszało efektywność pracy. Dzięki wsparciu finansowemu pszczelarze mogą zaopatrzyć swoje pasieki w gotową węzę. To przyspiesza rozwój rodzin pszczelich i pozwala utrzymać wysoką jakość higieny w ulach.

Wielkopolska inwestuje w zapylaczy dla pszczół – zysk dla rolnictwa i przyrody

Program dofinansowania zakupu węzy nie jest nowością, lecz elementem szerszej strategii wspierania pszczelarstwa i ochrony środowiska. Jak podkreśla Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego, Krzysztof Grabowski, takie działania bezpośrednio przekładają się na dobrostan pszczół, co w konsekwencji zwiększa zapylenie upraw, poprawia jakość i ilość plonów, a także stabilizuje ekosystemy.

Nie chodzi tu wyłącznie o wsparcie pszczelarzy. Samorząd regionu aktywnie promuje również nasadzenia drzew miododajnych, które zapewniają pszczołom pokarm i poprawiają bioróżnorodność. W tym zakresie Wielkopolska wyróżnia się na tle innych województw – zarówno jako pionier, jak i lider finansowy. Łącznie na rzecz wsparcia pszczelarstwa przekazano już 16 milionów złotych.

Tysiące pszczelarzy, setki ton wsparcia

Podpisana właśnie umowa pomiędzy Województwem Wielkopolskim a Regionalnym Związkiem Pszczelarzy Wielkopolski Północnej z Chodzieży, który reprezentuje również pszczelarzy z Konina, Kalisza, Leszna i Poznania, jest kolejnym krokiem w długofalowym wsparciu środowiska pszczelarskiego.

W poprzednich edycjach programu – w latach 2018, 2019, 2020 i 2023 – do ponad 4600 wielkopolskich pszczelarzy trafiło już 172 tony węzy pszczelej. Wartość tego wsparcia wyniosła 8 milionów złotych. Teraz ta pomoc będzie kontynuowana z jeszcze większą mocą.

Los pszczół. Wspólna odpowiedzialność za przyszłość

Pszczoły to nie tylko miód. To przede wszystkim zapylacze, od których zależy los setek gatunków roślin uprawnych i dzikich. Ich rola w ekosystemie jest nie do przecenienia, a zagrożenia związane z chorobami, pestycydami i zmianami klimatu sprawiają, że bez wsparcia człowieka trudno im przetrwać.

Inwestycje w pszczelarstwo to inwestycje w przyszłość. Wielkopolska pokazuje, że samorząd może i powinien pełnić aktywną rolę w ochronie przyrody – nie tylko poprzez słowa, ale przede wszystkim realne działania. Dwa miliony złotych na węzę pszczelą to konkretna pomoc, która przyniesie efekty nie tylko w ulach, ale i na polach, w sadach i w lasach całego regionu.