Woda w Warcie stopniowo podnosi swoje poziomy, co wywołuje pewne niepokoje, ale również wymaga działań zapobiegawczych. Poziom wody nie osiągnął jeszcze stanu ostrzegawczego. Jednakże, mimo to Zarząd Dróg Miejskich (ZDM) w Poznaniu podjął kroki mające na celu zabezpieczenie infrastruktury przy Wartostradzie.

Przeczytaj również: Gęsty smog w Poznaniu. Kontrole i kary za używanie starych pieców

Potrzebujesz zadbać o swoje ciało i ducha? To możliwe dzięki usługom masaż Poznań i fizjoterapia Poznań. Zapoznaj się z szeroką ofertą gabinetu fizjoterapii Szymona Budnika

Jakie wartości przyjmuje woda w Warcie?

Według informacji przekazanych przez „Głos Wielkopolski”, poziom Warty w Poznaniu na wodowskazie przy moście św. Rocha rano wskazywał 352 centymetry, co stanowiło wzrost o 5 cm w porównaniu z poprzednim dniem. Prognozy sugerują, że poziom wody będzie nadal rosnąć. Niemniej jednak, zanim osiągnie on poziom ostrzegawczy (400 cm) lub alarmowy (500 cm), ZDM już wcześniej zareagował. Zdemontował ławki, kosze na śmieci i latarnie uliczne wzdłuż odcinka Wartostrady, gdy poziom wody się podniósł.

Chcesz podkreślić swoje naturalne piękno? W ramach usług medycyna estetyczna Poznań możesz zdecydować się na szereg dostępnych zabiegów. wypełnianie zmarszczek poznań, modelowanie nosa poznań i wiele więcej. 

Czy wysoka woda w Warcie to poważne zagrożenie?

Agata Kaniewska, rzeczniczka prasowa Zarządu Dróg Miejskich, wyjaśnia, że takie działania były planowane od samego początku, mając na uwadze teren zalewowy, przez który przebiega Wartostrada. Już na etapie projektowania trasy Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie zwróciło uwagę na konieczność demontażu elementów infrastruktury w przypadku wysokiego stanu wody. Po to, aby uniknąć ewentualnych zatorów na rzece.

Warto również zauważyć, że mija dokładnie 100 lat od wielkiej powodzi w 1924 roku, która sparaliżowała cały Poznań. Dlatego też, mimo obecnego braku prognoz dotyczących powodzi, władze miasta podejmują działania mające na celu zabezpieczenie mieszkańców. Waldemar Stelmasiak z Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa UMP zapewnia jednak, że obecnie nie prognozowane jest wystąpienie zagrożenia powodziowego na terenie miasta.

Chcesz zadbać o stan swojego uzębienia? Dzięki usługom dentysta Poznań jest to możliwe! Sprawdź: proteza poznań, endodoncja poznań, poznań ekstrakcja zęba.

Podnoszący się poziom wody a ekosystem

Niemniej jednak, zwiększone opady deszczu oraz wiosenne roztopu przyczyniają się do przekroczenia poziomu wody na 14 stacjach pomiarowych Warty. Pomimo tych wyzwań, eksperci podkreślają, że nienadmierne wylewanie się Warty jest korzystne dla ekosystemu. Odświeża wodę w starorzeczach i wspiera cenne przyrodniczo obszary.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydał ostrzeżenia przed wezbraniem wody w rzekach. Szczególnie na północy i północno-wschodzie kraju, oraz na południu i południowym zachodzie. Ostrzeżenia trzeciego stopnia obowiązują w Wielkopolsce, Dolnym Śląsku, Opolszczyźnie oraz Śląsku, gdzie przewiduje się przekroczenie stanów alarmowych.

Działania podejmowane przez władze Poznania i monitorowanie sytuacji przez instytuty meteorologiczne oraz gospodarki wodnej są kluczowe w zapewnieniu bezpieczeństwa mieszkańcom i minimalizacji skutków ewentualnych nadchodzących powodzi. Oczekuje się, że systematyczne środki zapobiegawcze będą kontynuowane, aby miasto mogło skutecznie radzić sobie z ewentualnymi ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi.

Twoje zęby potrzebują profesjonalnej odbudowy? Skontaktuj się z kliniką stomatologiczną ze Szczecina i poznaj rewolucyjne rozwiązanie stomatologiczne – implanty zębów szczecin!