Od początku roku, poznańska straż miejska prowadzi intensywne działania mające na celu poprawę jakości powietrza w mieście poprzez egzekwowanie przepisów dotyczących ogrzewania budynków. W związku z tym, przeprowadzono ponad 450 kontroli w celu sprawdzenia, czy mieszkańcy stosują się do nowych regulacji zakazujących używania tzw. kopciuchów, czyli starych kotłów bezklasowych. Porozmawiajmy na temat: Gęsty smog w Poznaniu.

Przeczytaj również: Rozbudowa autostrady A2 na odcinku Poznań

Zależy Ci na tym, aby podtrzymać swoje naturalne piękno? Rekomendujemy usługi medycyny estetyczna Poznań. Sprawdź: kwas hialuronowy poznań, laser CO2 poznań

Dlaczego smog to realne zagrożenie?

Smog jest to rodzaj zanieczyszczenia powietrza, które składa się głównie z pyłów, gazów oraz innych substancji, takich jak tlenki azotu, tlenki siarki, cząstki stałe i lotne związki organiczne. Powstaje głównie z emisji siarki z paliw kopalnych, takich jak węgiel. Charakteryzuje się obecnością dużych ilości tlenków siarki oraz cząstek stałych.

Smog może być szkodliwy dla zdrowia ludzi oraz dla środowiska, prowadząc do problemów zdrowotnych, takich jak choroby układu oddechowego, podrażnienie oczu, a także szkodzenia flory i fauny.

Potrzebujesz pomocy stomatologicznej? Zobacz: Dentysta Poznań. Wśród szeregu dostępnych usług: poznań ekstrakcja zęba, leczenie kanałowe poznań

Smog w świetle ustanowionego prawa

Zgodnie z uchwałą Sejmiku Województwa Wielkopolskiego, posiadacze takich kotłów mogą być ukarani grzywną do 5000 zł. W styczniu przeprowadzono 226 kontroli, które skupiały się na nieruchomościach, gdzie według bazy Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków, wykorzystywano zakazane kotły.

„O konieczności wymiany źródła ogrzewania wszyscy mieszkańcy byli wcześniej informowani za pośrednictwem środków masowego przekazu. Każdy właściciel nieruchomości miał obowiązek złożyć deklarację określającą istniejące źródło ogrzewania. Teraz przyszedł czas na kontrolę” – tłumaczy Przemysław Piwecki, rzecznik poznańskiej straży miejskiej.

Twoje ciało potrzebuje odprężenia? Skorzystaj z zabiegów w ramach usług masaż Poznań i pozbądź się wszelkich dolegliwości! W przypadku różnego rodzaju kontuzji, przeciążeń lub nadwyrężeń, zachęcamy do skorzystania z zabiegów w ramach usług fizjoterapia Poznań.

Jakie grożą kary za nierespektowanie zakazów?

W przypadku stwierdzenia używania zakazanego kotła, właściciel może zostać pouczony lub ukarany mandatem. Ostateczna kara może wynieść do 5000 zł, jeśli sprawa trafi do sądu. Jednakże, strażnicy są elastyczni i rozumieją, że nie zawsze możliwa jest natychmiastowa wymiana kotła, dlatego też mogą udzielić pouczenia i ustalić przewidywany termin dostosowania systemu grzewczego.

W ramach walki ze smogiem, prowadzono również kontrole dotyczące spalania dozwolonego opału oraz przestrzegania zasad gospodarki odpadami komunalnymi. W sumie przeprowadzono 230 kontroli, a za nielegalne spalanie odpadów ukarano 33 właścicieli nieruchomości.

Warto podkreślić, że działania straży miejskiej mają na celu poprawę jakości życia mieszkańców Poznania poprzez redukcję emisji szkodliwych substancji do atmosfery. Przestrzeganie nowych przepisów dotyczących ogrzewania i gospodarki odpadami jest kluczowe dla zdrowia publicznego oraz środowiska naturalnego.

Czy wiesz, że bardzo duża ilość osób w młodym wieku ma braki w uzębieniu? Co gorsza, rzadko zdają sobie sprawę z tego, że to poważny problem! Braki pozostające bez uzupełnienia prowadzą do zaniku kości i wtedy konieczna jest odbudowa kości szczęki Szczecin. By do tego nie doprowadzić, zadbaj o uzupełnienie braków. Zachęcamy do skorzystania z uzupełnień w ramach usług Implanty Szczecin.