W ostatnich dniach w Wielkopolsce narasta napięcie wśród rolników oraz środowiska myśliwych, którzy jednoczą siły, by wyrazić swoje niezadowolenie wobec decyzji Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Myśliwi, czują się zaniedbani i zmuszeni do działań niezgodnych z ich etyką. Z tego powodu przyłączają się do protestu rolników, który zaplanowany jest na 20 lutego.

Przeczytaj również: Kobieta z wózkiem dziecięcym nie mogła wejść do tramwaju. Brak niskopodłogowych wagonów budzi krytykę

Chcesz podkreślić swoje naturalne piękno? W ramach usług medycyna estetyczna Poznań możesz zdecydować się na szereg dostępnych zabiegów – wypełnianie zmarszczek poznań, modelowanie nosa poznań i wiele więcej. 

Myśliwi mają dodatkowe obowiązki

Czara goryczy przelała się wśród myśliwych, gdy ministerstwo nałożyło na nich dodatkowe obowiązki. M.in. związane z masowym odstrzałem dzików oraz poszukiwaniem padłych zwierząt. Część tych działań została narzucona wcześniej przez poprzednie rządy jako środek walki z Afrykańskim Pomorem Świń (ASF). Myśliwi czują się teraz niesłusznie oskarżani za praktyki, do których zostali zmuszeni pod groźbą utraty dzierżawy obwodów łowieckich.

„Jesteśmy przez ministra krytykowani za masowy odstrzał dzików, ale minister zapomniał, że ten odstrzał zarządziły poprzednie ekipy rządzące jako narzędzie walki z ASF. Zmuszono nas do tego pod groźbą utraty dzierżawy obwodów łowieckich. Zmuszano nas do dodatkowych polowań zbiorowych i przeszukiwań lasu w celu poszukiwania padłych dzików. Również myśliwi nie chcieli odstrzeliwać loch, gdyż jest to niezgodne z etyką łowiecką. Wtedy już głośno protestowaliśmy. Dziś minister czyni nam zarzuty z tego, do czego administracja zmuszała nas przez kilka lat” – wyjaśniają przedstawiciele środowisk łowieckich.

Chcesz zadbać o stan swojego uzębienia? Dzięki usługom dentysta Poznań jest to możliwe! Sprawdź: proteza poznań, endodoncja poznań, poznań ekstrakcja zęba.

Myśliwi tworzą komitet

Jako odpowiedź na te zarzuty, środowisko myśliwych tworzy komitet, który planuje dołączenie do protestu rolników. Ich celem jest przede wszystkim uzyskanie uznania i wsłuchanie się w ich głos przez polityków. Co istotne, postulaty myśliwych częściowo pokrywają się z żądaniami rolników.

Lista postulatów myśliwych, jak donosi portal wlkp24, zawiera m.in.:

  1. Odejście od tzw. „zielonej polityki” i nakładanie ideologicznie motywowanych ograniczeń na gospodarkę łowiecką i rolną.
  2. Przekazanie łowiectwa pod nadzór Ministerstwa Rolnictwa dla pełnego uznania ścisłych związków pomiędzy gospodarką łowiecką i rolną.
  3. Wprowadzenie systemowych rozwiązań w zakresie listy gatunków łownych, zapewniających powrót na listę zwierząt łownych gatunków, których poziom populacji nie wymaga dalszej ochrony.
  4. Pełne uznanie gospodarczej, przyrodniczej i kulturowej funkcji łowiectwa oraz roli myśliwych w zrównoważonym zarządzaniu i wykorzystaniu odnawialnych zasobów przyrodniczych.
  5. Wypracowanie systemu łatwego i taniego dostępu do dziczyzny dla lokalnych odbiorców poprzez usunięcie obecnych barier administracyjnych.

Warto zauważyć, że głos myśliwych z Wielkopolski staje się coraz donośniejszy, a ich postulaty mogą mieć znaczący wpływ na kształtowanie polityki dotyczącej zarówno ochrony środowiska, jak i tradycyjnych praktyk łowieckich. Czy ich sprzeciw zostanie wysłuchany przez decydentów i przyniesie pożądane zmiany – czas pokaże.

Potrzebujesz zadbać o swoje ciało i ducha? To możliwe dzięki usługom masaż Poznań i fizjoterapia Poznań. Zapoznaj się z szeroką ofertą gabinetu fizjoterapii Szymona Budnika