Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu obchodzi 105-lecie, czyli 150. rocznicę swojego istnienia. Z tej okazji rektor, prof. Bogumiła Kaniewska, podkreśliła zarówno osiągnięcia uczelni, jak i kwestionowalną wartość rankingów w kontekście ich roli marketingowej.

Przeczytaj również: Bądź bohaterem. Oddaj krew i uratuj komuś życie!

Twoje ciało potrzebuje odprężenia? Skorzystaj z zabiegów w ramach usług masaż Poznań i pozbądź się wszelkich dolegliwości! W przypadku różnego rodzaju kontuzji, przeciążeń lub nadwyrężeń, zachęcamy do skorzystania z zabiegów w ramach usług fizjoterapia Poznań.

Historia i rozwój

Od inauguracji pierwszego roku akademickiego Wszechnicy Piastowskiej, przemianowanej później na Uniwersytet Poznański, minęło już 105 lat. Obecnie uczelnia nosi nazwę Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (UAM). Rozwój uczelni zaowocował także powstaniem innych instytucji, takich jak Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu (UMP) czy Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu (UPP).

W ciągu ostatnich pięciu lat każda z poznańskich uczelni rozwijała się w swoim zakresie. Uniwersytet Medyczny inwestował w nowe obiekty, takie jak Collegium Pharmaceuticum, oraz rozwijał infrastrukturę, jak Centralny Zintegrowany Szpital Kliniczny. Akademia Wychowania Fizycznego skoncentrowała się na badaniach naukowych i modernizacji infrastruktury sportowej, natomiast Uniwersytet Przyrodniczy zwiększał liczbę studiujących i inwestował w nowoczesne zakłady doświadczalne.

Prowadzisz firmę budowlaną i poszukujesz dla niej pracowników? Mig construction zrobią to za Ciebie! Rekrutacja pracowników zza granicy to ich specjalność. Załatwią za Ciebie wszelkie formalności, a ty dostaniesz zgrany zespół wykwalifikowanych specjalistów danej dziedziny. Skontaktuj się, aby poznać ofertę.

105-lecie – obchody

W dwudniowych obchodach uczestniczyło wiele instytucji i osób związanych z Uniwersytetem Poznańskim. Uroczystości obejmowały nadanie imienia sali w Collegium Minus, seminarium naukowe oraz ceremonię wręczenia orderów, odznaczeń i medali.

Poszukujesz mebli, aby urządzić swoje biuro? Meble biurowe Poznań – ergonomia i design w jednym! 

105-lecie – wyzwania i perspektywy

Niezależnie od osiągnięć, poznańskie uczelnie stoją również przed wyzwaniami. Prof. Kaniewska podkreśliła potrzebę zrównoważonego rozwoju, intensyfikacji działań proekologicznych oraz inwestycji w infrastrukturę jako priorytety na przyszłość.

Zastanawiasz się, jak mógłbyś zaoszczędzić, a przy tym dbać o ochronę środowiska?  Skontaktuj się z Energonautami. Ci specjaliści od świata energii, mają w swojej ofercie doradztwo w zakresie wyboru energooszczędnych usług, takich jak, np. pompa ciepła poznań czy fotowoltaika Poznań

Podsumowanie

105-lecie Uniwersytetu Poznańskiego to okazja do refleksji nad dorobkiem naukowym i edukacyjnym uczelni, jak również do zastanowienia się nad wyzwaniami, które stoją przed nią w przyszłości. Dążenie do doskonałości akademickiej idzie w parze z adaptacją do zmieniających się realiów społecznych i gospodarczych.