Po raz ósmy serwis Oponeo we współpracy z Yanosikiem opublikował ranking miast przyjaznych kierowcom. W tegorocznej edycji Poznań po raz kolejny znalazł się na końcu stawki w kategorii miast powyżej 300 tysięcy mieszkańców. Poznań przyjazny kierowcom? Wyniki mówią same za siebie!
Przeczytaj również: Poznańskie Centrum Dostępności – nowa inicjatywa
Jak tworzono ranking?
Ranking „miast przyjaznych kierowcom” opracowano na podstawie analizy dziewiętnastu dużych miast, podzielonych na dwie kategorie: poniżej i powyżej 300 tys. mieszkańców. Oceniono je w ośmiu kategoriach:
- średnia prędkość jazdy w centrum i poza centrum,
- liczba miejsc parkingowych,
- koszt parkowania w strefach płatnego parkowania,
- liczba stacji ładowania dla samochodów elektrycznych,
- dostępność carsharingu,
- a także koszty związane z utrzymaniem samochodu (średnia cena paliw, koszt wymiany opon i ubezpieczenia OC).
Poznań przyjazny kierowcom? Nie tym razem!
Średnia prędkość jazdy. W centrum Poznania średnia prędkość jazdy wynosi 24 km/h. To plasuje miasto w jednej z niższych pozycji w rankingu, obok Krakowa i Wrocławia. Wolniejsze tempo jazdy panuje tylko w Szczecinie (22 km/h). W Gdańsku kierowcy poruszają się najszybciej w centrum, osiągając średnią prędkość 32 km/h.
Poza centrum, Poznań wypada znacznie lepiej, z średnią prędkością 39 km/h. Jest to wynik porównywalny z Warszawą i zbliżony do Szczecina (41 km/h). Najwolniejsi są kierowcy we Wrocławiu (34 km/h).
Bezpieczeństwo na drogach. Pod względem liczby kolizji, Poznań znajduje się poniżej średniej, z wartością 9 na 1000 mieszkańców. W porównaniu do Warszawy i Łodzi (10), Poznań jest bezpieczniejszy, ale wciąż za Szczecinem, gdzie wskaźnik kolizji wynosi 7,2 na 1000 mieszkańców. Warto zauważyć, że liczba kolizji w Poznaniu systematycznie maleje.
Koszty i dostępność parkowania. Poznań jest liderem pod względem liczby miejsc parkingowych, z 4,9 miejsca na 1000 mieszkańców. To zdecydowanie najlepszy wynik wśród analizowanych miast. Jednakże, koszty parkowania w strefie płatnego parkowania są najwyższe w Polsce – średnio 5,7 zł za godzinę. Najtańsze parkowanie można znaleźć w Szczecinie (3,68 zł).
Poznań przyjazny kierowcom? Podsumowanie
W tegorocznym rankingu „miast przyjaznych kierowcom” Poznań po raz kolejny nie wypada najlepiej. Choć miasto oferuje dużą liczbę miejsc parkingowych, wysokie koszty parkowania oraz stosunkowo niska prędkość jazdy w centrum wpływają negatywnie na jego pozycję w rankingu. W porównaniu do innych dużych miast Polski, Poznań ma wiele do nadrobienia, jeśli chodzi o zapewnienie komfortu i bezpieczeństwa kierowcom. Choć są pewne pozytywne aspekty, takie jak spadająca liczba kolizji, ogólny obraz wskazuje na potrzebę dalszych działań na rzecz poprawy infrastruktury drogowej i parkingowej w stolicy Wielkopolski.