W ostatnich dniach arcybiskup Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, podjął kroki mające na celu interwencję humanitarną w sprawie dwóch skazanych polityków PiS, Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. Obydwaj panowie zostali skazani w grudniu z powodu przekroczenia uprawnień w związku z aferą gruntową. Obecnie odbywają karę dwóch lat więzienia.

Przeczytaj również: Program PoMost. Innowacyjne wymienne kształcenie studentów w Poznaniu

Stanisław Gądecki w obronie skazanych

Według informacji przekazanej przez rzecznika Konferencji Episkopatu Polski, księdza Leszka Gęsiaka SJ, arcybiskup Gądecki otrzymał list od żon osadzonych, Barbarze Kamińskiej i Romie Wąsik. List zawierał prośbę o mediację w ich sprawie u Ministra Sprawiedliwości, Adama Bodnara. W odpowiedzi na ten apel, Przewodniczący Episkopatu skierował list do obydwu skazanych. Sugerując, że jeśli zaakceptują propozycję interwencji humanitarnej, podejmie starania u ministra Bodnara.

W swoim liście do Kamińskiego i Wąsika, arcybiskup Gądecki wyraził zrozumienie dla dramatycznej formy protestu, jakim jest głodówka, którą obaj panowie prowadzą już dziewiąty dzień. Jednocześnie zwrócił uwagę na zagrożenie zdrowia i życia wynikające z tej formy protestu. Przewodniczący KEP zaapelował o zakończenie głodówki, podkreślając, że życie każdego z osadzonych ma wartość dla wspólnoty.

Dodatkowo, Konferencja Episkopatu Polski opublikowała pełną treść listu arcybiskupa Gądeckiego do Kamińskiego i Wąsika, w której obiecał interwencję humanitarną u Ministra Sprawiedliwości, jeśli skazani zaakceptują propozycję.

Wiadomości Poznań – rzetelne źródło informacji

Czy to koniec protestu głodowego?

Warto zaznaczyć, że Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik, według obrońców, prowadzą protest głodowy, a według PiS są więźniami politycznymi. Prezydent Andrzej Duda podjął również kroki w kierunku ułaskawienia polityków, wszczynając postępowanie ułaskawieniowe. Sytuacja ta budzi duże zainteresowanie i kontrowersje w Polskiej przestrzeni publicznej. Interwencja arcybiskupa Gądeckiego może mieć istotny wpływ na rozwój wydarzeń.