W ostatnich dniach Poznań stał się areną pionierskiej operacji, która otwiera nowy rozdział w polskiej chirurgii kolorektalnej. Pan Stanisław, poznaniak cierpiący na raka odbytnicy, stał się pierwszym pacjentem, na którym wykonana została operacja operacji przy użyciu zaawansowanego robota chirurgicznego Da Vinci w Szpitalu im. Józefa Strusia przy ul. Szwajcarskiej. To przełomowe wydarzenie stawia Poznań na mapie miast, które wykorzystują najnowsze technologie w leczeniu nowotworów.

Przeczytaj również: Niepokojące zjawisko w CH Posnania. Terror nastolatków

Dlaczego operacja została przeprowadzona?

Operacja, która trwała dłużej niż tradycyjna procedura, była konieczna ze względu na zaawansowany stan choroby pana Stanisława. Jednak zastosowanie robota Da Vinci przyniosło wiele korzyści, zarówno dla pacjenta, jak i chirurga. Prof. Jacek Karoń, kierownik Oddziału Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej i Kolorektalnej w Szpitalu im. Józefa Strusia, podkreśla, że nowoczesna metoda pozwala dotrzeć do guzów raka w trudno dostępnych miejscach.

Chociaż operacja z użyciem robota trwała dłużej, to niesie ze sobą szereg usprawnień. Chirurg siedzący przy konsoli doznał mniejszego zmęczenia, eliminując jednocześnie drżenie ręki, co ma istotne znaczenie w precyzyjnych zabiegach. Wizualizacja w trójwymiarowym obrazie pozwalała chirurgowi skoncentrować się na dokładnym usunięciu zmiany nowotworowej.

Wiadomości Poznań – rzetelne źródło informacji

Poznańska chirurgia kolorektalna

Szpital im. Józefa Strusia stał się drugim w Poznaniu i trzecim w Wielkopolsce ośrodkiem, który oferuje chirurgię kolorektalną przy użyciu robota Da Vinci. To krok w kierunku rozwoju nowoczesnych technologii w medycynie, który ma na celu poprawę skuteczności leczenia oraz komfortu pacjentów i chirurgów.

Warto podkreślić, że rak jelita grubego stanowi istotny problem zdrowotny w Polsce, a liczba zgonów z tego powodu wciąż rośnie. Wykorzystanie nowoczesnych technologii, takich jak robot Da Vinci, ma na celu zmniejszenie liczby przypadków śmiertelnych oraz ułatwienie pracy chirurgom.

Szpital im. Józefa Strusia planuje rozwinięcie usług związanych z wykorzystaniem robota Da Vinci w leczeniu nowotworów jelita grubego. Działania te mają na celu stworzenie kompleksowego centrum onkologicznego, które obejmie diagnostykę, leczenie i rehabilitację pacjentów z chorobami jelita grubego.

Pacjenci, którzy doświadczyli korzyści wynikających z zaawansowanej technologii, takiej jak robot Da Vinci, mają nadzieję na dalszy rozwój nowoczesnych metod leczenia, które przyczynią się do poprawy jakości opieki zdrowotnej w Polsce.