Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy (WOŚP) to coroczna, charytatywna inicjatywa, która zdobyła serca Polaków i stała się niemalże tradycją. W 2024 roku, 28 stycznia, odbędzie się 32. Finał WOŚP, gromadząc wolontariuszy, darczyńców i miłośników akcji charytatywnej z całej Polski. Warto przyjrzeć się bliżej, kiedy i gdzie będzie miało miejsce to wydarzenie. Ponadto, jakie cele organizatorzy postawili sobie na ten rok.

Przeczytaj również: Innowacyjna operacja robotem Da Vinci w Poznaniu. Rewolucja w chirurgii kolorektalnej

Data i miejsce finału WOŚP 2024

W 32. Finał WOŚP, który odbędzie się 28 stycznia 2024 roku, zaangażuje się 1685 Sztabów, w tym 101 zlokalizowanych poza granicami Polski. To imponująca liczba, świadcząca o ogromnym zasięgu i popularności akcji. Główne wydarzenia będą miały miejsce w wielu miastach, a kulminacyjnym momentem zbiórki będzie tradycyjne „światełko od nieba”, organizowane we wszystkich miastach w Polsce.

Cel 32. finału WOŚP 2024

Mottem akcji jest „Tu wszystko gra OK!”, a celem 32. Finału WOŚP jest „Płuca po pandemii. Gramy dla dzieci i dorosłych!”. Już przed samym finałem, na koncie zbiórki dedykowanej sprzętowi dla pulmonologii pojawił się pierwszy milion złotych, dokładnie 1 108 427 złotych. Zebrane środki mają zostać przeznaczone na zakup sprzętu pulmonologicznego dla oddziałów pediatrycznych i dorosłych.

Program i wydarzenia w Poznaniu podczas Finału WOŚP

W Poznaniu, Sztab Ławica organizuje bogaty program wydarzeń na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Warto zwrócić uwagę na różnorodność atrakcji – od strefy ratowników i sportu po strefę warsztatową, zdrowia i licytacje na żywo. Bieg „Policz się z cukrzycą”, scena aukcyjna, koncerty na głównej scenie, a także liczne stoiska i pokazy sprawią, że każdy znajdzie coś dla siebie.

W strefie warsztatowej, studenci Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu pomagają dzieciom wykonać skamieniałość czy wyizolować DNA jabłka. W Poznań Congress Center, przygotowano także strefę animacji, licytacje na żywo, a nawet specjalną aukcję Legionu 501 z sagi Gwiezdne Wojny.

Zdrowie i sport dla WOŚP

Finał WOŚP to nie tylko zabawa, ale również troska o zdrowie. W najbliższą niedzielę, odwiedzający targi poznańskie będą mieli możliwość skorzystania z badań profilaktycznych, konsultacji dietetycznych, nauki pierwszej pomocy oraz udziału w symulacjach akcji ratunkowych. Strefy sportu oferują różnorodne zajęcia, od maratonu spinningowego po turnieje szachowe i pokazy sportów walki.

Koncerty, licytacje, i światełko do nieba

Koncerty na scenie głównej, licytacje na żywo, a także niepowtarzalny moment „światełka do nieba” to kluczowe punkty finału. W Poznaniu, tysiące tytek z sercem podświetlą plac PWK, tworząc wyjątkową atmosferę. Gwiazdą wieczoru będzie Izabela Trojanowska, a koncerty różnorodnych artystów dostarczą emocji i rozrywki.

Wyjątkowe aukcje podczas finału WOŚP

Podczas wielkiej licytacji, uczestnicy finału WOŚP będą mieli okazję wylicytować unikalne przedmioty, takie jak kostka kamienna ze Starego Rynku czy przelot samolotem nad Poznaniem. Uczestnictwo w licytacji na żywo zapowiedzieli m.in. Jacek Jaśkowiak, Izabela Trojanowska i inne znane osobistości. To momenty, które „chwytają za serce” – przekazanie sprzętu zakupionego dzięki WOŚP może mieć bezpośredni wpływ na życie pacjentów.

Podsumowanie

Finał WOŚP 2024 obiecuje pełen emocji dzień, pełen różnorodnych wydarzeń, muzyki, zabawy i charytatywnej akcji. Zbiórka funduszy na „Płuca po pandemii” ma na celu poprawę stanu pulmonologicznego zarówno dzieci, jak i dorosłych. Warto włączyć się w tę szczytną inicjatywę i uczestniczyć w wydarzeniach organizowanych na rzecz WOŚP.