Kultowy pręgierz, figura kata w stroju rycerza na wysokiej kolumnie, powróci na Stary Rynek w Poznaniu. Obecnie przechodzi on renowację, która ma na celu przywrócenie mu dawnej świetności. Planuje się, że pręgierz zamontują na swoim historycznym miejscu w drugiej połowie lutego.

Zmagasz się z kontuzją bądź inną dolegliwością cielesną? Polecamy kontakt z wykwalifikowanym fizjoterapeutą, Szymonem Budnikiem. Specjalista udzieli Ci pomocy w ramach usług masaż Poznań i fizjoterapia Poznań.

Przeczytaj również: Skandal w fundacji „Razem Łatwiej”. Dyrektorka z zarzutami przywłaszczenia 600 tysięcy złotych

Chciałabyś podkreślić swoje naturalne piękno bądź zredukować drobne niedoskonałości? Zachęcamy do przyjrzenia się usługą medycyna estetyczna Poznań. Wśród gamy dostępnych zabiegów znajdziesz m. in. blizny Poznań i leczenie trądziku Poznań.

Dlaczego pręgierz został zdemontowany?

Demontaż pręgierza był koniecznością z uwagi na prace renowacyjne na Starym Rynku. Pod nadzorem konserwatora zabytków figura przechodzi gruntowne czyszczenie oraz renowację, mającą na celu usunięcie wszelkich uszkodzeń i przywrócenie oryginalnego wyglądu.

Tomasz Płóciniczak, wiceprezes spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie, podkreślił wagę prac konserwacyjnych, zaznaczając, że pręgierz waży około 15 ton, co wymagało wzmocnienia jego posadowienia.

Oprócz renowacji samej figury, pracuje się także nad oczyszczeniem pręgierza z nagromadzonych przez lata zabrudzeń oraz wypełnieniem ubytków. Ponadto, figura i postument zostaną ponownie pomalowane, starając się zachować kolorystykę zbliżoną do oryginału.

Zmagasz się z problemami jamy ustnej? Zastanawiasz się czy usunięcie zęba Poznań będzie konieczne? Stomatolog Poznań zaoferuje Ci jego odbudowę. Sprawdź: licówki poznań, proteza poznań

Oryginalny pręgierz nie stanie na poznańskim rynku

Warto zauważyć, że pręgierz, który zostanie umieszczony na Starym Rynku, jest repliką starszego, który od marca będzie można oglądać w Muzeum Historii Miasta Poznania w Ratuszu. Oryginalny pręgierz, pochodzący z XVI wieku, ma swoją bogatą historię związaną z ówczesnym sądownictwem, gdzie pełnił funkcję miejsca egzekucji i publicznego wystawiania przestępców.

Powrót pręgierza na Stary Rynek w Poznaniu jest z pewnością oczekiwanym wydarzeniem, które przywróci ulicznej przestrzeni odrobinę historii i tajemniczości.

Twoje zęby potrzebują profesjonalnej odbudowy? Skontaktuj się z kliniką stomatologiczną ze Szczecina i poznaj rewolucyjne rozwiązanie stomatologiczne – implanty zębów szczecin!