Warta w Poznaniu zalała nadrzeczne łąki, a jej poziom stale rośnie. W poniedziałek rano wodowskaz na moście św. Rocha pokazał niemal 380 centymetrów głębokości, co oznacza wzrost o blisko 15 centymetrów w ciągu zaledwie dwóch dni. Stan ostrzegawczy, zgodnie z prognozami, może zostać przekroczony już pod koniec tygodnia, gdyż zaledwie 21 centymetrów brakuje do tego punktu.

Przeczytaj również: Szpital Miejski w Poznaniu przeprowadza pionierskie zabiegi leczenia niedrożności dróg łzowych

Chcesz podkreślić swoje naturalne piękno? W ramach usług medycyna estetyczna Poznań możesz zdecydować się na szereg dostępnych zabiegów – wypełnianie zmarszczek poznań, modelowanie nosa poznań i wiele więcej. 

Warta w Poznaniu zagrożeniem

Ostatnio do stanu ostrzegawczego zbliżono się w 2018 roku, podczas gdy w 2010 roku Warta osiągnęła niebezpieczny poziom 668 centymetrów. Przekraczając stan alarmowy o ponad 2 metry. Historycznie najwyższy poziom, 728 centymetrów, odnotowano w 1947 roku. Istnieją także relacje z XVIII wieku, gdy koryto Warty w Poznaniu biegło inaczej niż obecnie. Wtedy doszło do powodzi, w wyniku której zalany został Stary Rynek.

Aktualnie wezbranie przemieszcza się w okolice Śremu, jednak sytuacja w samym Poznaniu również jest alarmująca. Na wodowskazie na moście św. Rocha poziom może zostać przekroczony nawet o kilkanaście centymetrów. Ostrzeżenia dotyczą wszystkich największych rzek w województwie wielkopolskim.

Chcesz zadbać o stan swojego uzębienia? Dzięki usługom dentysta Poznań jest to możliwe! Sprawdź: proteza poznań, endodoncja poznań, poznań ekstrakcja zęba.

Konsekwencje dla rolników

Paweł Staniszewski, synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, podkreśla, że sytuacja dotykająca podniesionego poziomu wód i wylewania się rzek ma również poważne konsekwencje dla wielkopolskich rolników. Obszary rolnicze są zalewane, co prowadzi do strat w uprawach.

Niepokojące jest to, że Wielkopolska, znana głównie z suszy, teraz zmaga się z powodzią. Paweł Staniszewski wyjaśnia, że nadchodzące dni powinny przynieść stabilizację i spadki poziomu wody na rzekach uchodzących do Warty. Jednakże konieczne jest zachowanie ostrożności.

W sytuacji przekroczenia stanu ostrzegawczego, istotną rolę odgrywają zbiorniki wodne, umożliwiające przejęcie nadmiaru wody. Jeziorsko, największy zbiornik na rzece Warcie, jest napełniany już od drugiej połowy stycznia. Bez tego nowoczesnego rozwiązania stany wody w Poznaniu byłyby jeszcze wyższe.

Potrzebujesz zadbać o swoje ciało i ducha? To możliwe dzięki usługom masaż Poznań i fizjoterapia Poznań. Zapoznaj się z szeroką ofertą gabinetu fizjoterapii Szymona Budnika

Co, jeśli Warta przekroczy stan ostrzegawczy?

Waldemar Stelmasiak z Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa UMP informuje, że w przypadku przekroczenia stanu ostrzegawczego na Warcie uruchamiana zostanie procedura ujęta w Planie Operacyjnym Ochrony Przed Powodzią dla Miasta Poznania.

Podsumowując, sytuacja na rzece Warcie w Poznaniu staje się coraz bardziej krytyczna, a lokalne władze oraz rolnicy muszą być gotowi na potencjalne skutki przekroczenia stanu ostrzegawczego.