Ptasia grypa znów atakuje! W ostatnich dniach potwierdzono kolejne ognisko w regionie Wielkopolski, dotykając tym razem ogromne stadło liczące 175 tysięcy indyków. Informację o tym przekazał wojewódzki lekarz weterynarii, Andrzej Żarnecki.

Przeczytaj również: Karty parkingowe w Poznaniu odchodzą do lamusa

Chciałabyś podkreślić swoje naturalne piękno bądź zredukować drobne niedoskonałości? Zachęcamy do przyjrzenia się usługą medycyna estetyczna Poznań. Wśród gamy dostępnych zabiegów znajdziesz m. in. blizny Poznań i leczenie trądziku Poznań.

Skąd rozprzestrzeniła się ptasia grypa?

Ognisko choroby zostało zlokalizowane we wsi Gałązki Wielkie, a proces gazowania ptactwa został zaplanowany na godzinę 12. Co więcej, to już drugi przypadek ptasiej grypy w tym regionie, po wcześniejszym zagazowaniu 21 tysięcy kaczek w wiosce Skrzebowa.

Według wojewódzkiego lekarza weterynarii, wybuch ptasiej grypy w powiecie ostrowskim stanowi poważne zagrożenie, szczególnie biorąc pod uwagę, że południowa Wielkopolska jest regionem z największą liczbą ferm drobiu w Polsce. Wcześniejsze przypadki wirusa ptasiej grypy odnotowano od początku roku w powiatach międzychodzkim, szamotulskim i konińskim.

Zmagasz się z problemami jamy ustnej? Zastanawiasz się czy usunięcie zęba Poznań będzie konieczne? Stomatolog Poznań zaoferuje Ci jego odbudowę. Sprawdź: licówki poznań, proteza poznań

Wydano rozporządzenie

W związku z sytuacją wojewoda wielkopolski wydał rozporządzenie dotyczące obszarów zapowietrzonych i zagrożonych. W promieniu 3 km od ognisk zostanie utworzona strefa zapowietrzona, a w promieniu 10 km – zagrożona. Hodowcy będą zobowiązani do podjęcia specjalnych procedur, takich jak uzyskanie zgody powiatowego lekarza weterynarii na sprzedaż lub zakup nowego drobiu.

Dodatkowo, lekarz weterynarii apeluje o szczególną ostrożność i rygorystyczne przestrzeganie zaleceń inspekcji weterynaryjnej w zakresie utrzymywania drobiu. Ponadto, hodowcy powinni stosować odpowiednie środki bioasekuracji, jak zabezpieczenie paszy przed dzikimi zwierzętami i noszenie odzieży ochronnej w gospodarstwie.

Zmagasz się z kontuzją bądź inną dolegliwością cielesną? Polecamy kontakt z wykwalifikowanym fizjoterapeutą, Szymonem Budnikiem. Specjalista udzieli Ci pomocy w ramach usług masaż Poznań i fizjoterapia Poznań.

Ptasia grypa związana z migracją ptactwa

Wiosenny sezon migracji dzikich ptaków jest jednym z głównych czynników rozprzestrzeniania się wirusa ptasiej grypy. Dzikie ptaki nie wykazują typowych objawów choroby, co sprawia, że mogą łatwo przenosić wirusa na drobiu hodowanym przez ludzi. Dlatego też, szczególna czujność i przestrzeganie środków ostrożności są kluczowe dla zapobieżenia dalszemu rozprzestrzenianiu się wirusa.