Polska wkracza w nową erę recyklingu dzięki innowacyjnemu projektowi, który łączy siły Łukasiewicz – Poznański Instytut Technologiczny oraz firmie Czysta Polska. Ich najnowszy wynalazek, zwany Butelkomatem, ma na celu ułatwienie procesu recyklingu poprzez zwrot pieniędzy bezpośrednio na konto klienta. Bez konieczności korzystania z karty płatniczej. Jak działa butelkomat? Sprawdź!

Przeczytaj również: Gotycki ratusz otwiera podziemia! Po 27 latach tajemnicy

Potrzebujesz zarejestrować firmę, lecz nie masz dogodnej lokalizacji? Sprawdź: Wirtualne biuro Poznań.

Butelkomat – innowacyjny sposób na recykling

Butelkomat ma być odpowiedzią na rosnącą potrzebę recyklingu w Polsce. Projekt zakłada stworzenie urządzenia, które umożliwi klientom zwrot kaucji za butelki i puszki na konto bankowe. Jednym z głównych atutów tego rozwiązania jest prostota obsługi – wystarczy wypowiedzieć trzy ustalone słowa, aby otrzymać zwrot środków.

Tomasz Markowski, kierownik Grupy Badawczej Urządzeń Elektronicznych w Łukasiewicz – Poznańskim Instytucie Technologicznym, wyjaśnia: „Tworzymy algorytm, który pozwoli zakodować dowolny numer konta bankowego za pomocą kilku słów. Bardzo obrazowo będzie wyglądało to w taki sposób, że podczas zwrotu butelki przy recyklomacie wystarczy powiedzieć na przykład ciąg trzech określonych słów i kaucja automatycznie trafi na nasze konto, bez podawania innych danych czy np. przykładania karty lub telefonu.”

Zależy Ci na tym, aby podtrzymać swoje naturalne piękno? Rekomendujemy usługi medycyny estetyczna Poznań. Sprawdź: kwas hialuronowy poznań, korekta nosa poznań

Butelkomat przynosi korzyści dla klientów i sklepów

Butelkomat nie tylko ułatwi klientom proces recyklingu, ale również przyniesie korzyści sklepom. Paweł Skwarczowski, dyrektor ds. komercjalizacji w firmie Czysta Polska, podkreśla: „Doświadczenie państw europejskich, które wprowadziły już system kaucyjny, pokazuje, że obroty sklepów, które nie przystąpią do systemu kaucyjnego mogą spaść nawet do 30 proc. Klienci bowiem zazwyczaj robią zakupy tam, gdzie mogą przy okazji oddać butelki i puszki i odzyskać kaucję.”

System aukcyjny Butelkomatu ma wejść w życie 1 stycznia 2025 roku. Obejmować będzie plastikowe butelki o pojemności do 3 litrów, szklane do 1,5 litra oraz metalowe puszki do 1 litra. Klient będzie dopłacał 50 groszy za każdą butelkę lub puszkę, a pieniądze zostaną mu zwrócone po oddaniu ich w punkcie zbiórki.

Potrzebujesz pomocy stomatologicznej? Zobacz: Dentysta Poznań. Wśród szeregu dostępnych usług: poznań ekstrakcja zęba, leczenie kanałowe poznań

Testy butelkomatu już w czerwcu

Pierwsze testy kilkunastu recyklomatów zaplanowane są na czerwiec. Sklepy lub gminy zainteresowane przetestowaniem urządzenia mogą kontaktować się z firmą Czysta Polska. Projekt ten stanowi kolejny krok w kierunku bardziej zrównoważonego i ekologicznego społeczeństwa, gdzie recykling staje się łatwiejszy i bardziej dostępny dla każdego.

Potrzebujesz zadbać o swoje ciało i ducha? To możliwe dzięki usługom masaż Poznań i fizjoterapia Poznań. Zapoznaj się z szeroką ofertą gabinetu fizjoterapii Szymona Budnika