Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu przejmuje rolę lidera w projektu LIFE GSELIFEAboveBorders, mającym na celu ratowanie orlika grubodziobego. Jednego z najbardziej zagrożonych gatunków ptaków w Europie. Orlik grubodzioby, będący jednym z najrzadszych orłów w zachodniej Palearktyce. Został sklasyfikowany jako gatunek krytycznie zagrożony w 27 krajach Unii Europejskiej, z populacją szacowaną na mniej niż 3 tysiące par lęgowych.

Przeczytaj również: Mieszkania coraz droższe. Czy pod Poznaniem można kupić taniej?

Potrzebujesz zarejestrować firmę, lecz nie masz dogodnej lokalizacji? Sprawdź: Wirtualne biuro Poznań.

Czego dotyczy projekt LIFE GSELIFEAboveBorders?

Projekt LIFE GSELIFEAboveBorders skupia się na zwiększeniu populacji orlika grubodziobego poprzez ratowanie piskląt oraz ograniczenie wpływu drapieżnictwa na ich przeżycie. W ramach projektu zaplanowano szereg działań obejmujących ochronę lasów lęgowych, obszarów polowań ptaków oraz indywidualną ochronę ptaków śledzonych za pomocą technologii GSM. Dodatkowo, projekt zakłada zwalczanie nielegalnego odstrzału i trucia ptaków oraz tworzenie bezpiecznych stacji dokarmiania na zimowiskach.

Chcesz podkreślić swoje naturalne piękno? W ramach usług medycyna estetyczna Poznań możesz zdecydować się na szereg dostępnych zabiegów –wypełnianie zmarszczek poznań, modelowanie nosa poznań i wiele więcej. 

Projekt LIFE GSELIFEAboveBorders – walka o przeżycie orlika grubodziobego

Prof. dr hab. Maciej Skorupski z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu podkreśla, że większość populacji orlika grubodziobego lęgnie się na terenach poza Unią Europejską. Dlatego też działania podejmowane w ramach projektu mają na celu nie tylko ochronę tego gatunku na obszarze UE, ale także w krajach sąsiednich.

Ratownictwo orlika grubodziobego ma również szeroki kontekst ekologiczny. Jest on gatunkiem parasolowym. To oznacza, że jego ochrona przyczynia się także do ratowania innych gatunków zwierząt i roślin znajdujących się pod jego wpływem.

Projekt LIFE GSELIFEAboveBorders nie ogranicza się jedynie do działań terenowych. Zakłada również promowanie wiedzy na temat orlika grubodziobego oraz propagowanie dobrych praktyk wspierających jego ochronę. Realizacja projektu przewidziana jest do 2027 roku.

Chcesz zadbać o stan swojego uzębienia? Dzięki usługom dentysta Poznań jest to możliwe! Sprawdź: proteza poznań, endodoncja poznań, poznań ekstrakcja zęba.

Podsumowanie

Działania podjęte przez Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu w ramach projektu LIFE GSELIFEAboveBorders stanowią istotny krok w kierunku ratowania tego krytycznie zagrożonego gatunku ptaka. Ich efekty mogą przyczynić się do ochrony równowagi ekosystemów i bioróżnorodności. Nie tylko w Polsce, ale również na szerszym obszarze Europy.

Potrzebujesz zadbać o swoje ciało i ducha? To możliwe dzięki usługom masaż Poznań i fizjoterapia Poznań. Zapoznaj się z szeroką ofertą gabinetu fizjoterapii Szymona Budnika