Naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu oraz lekarze pediatrzy z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu razem skierowali swoje zainteresowanie w kierunku zrozumienia boreliozy u dzieci w powiatach województwa wielkopolskiego. Ich badania nad boreliozą, oparte na danych hospitalizacyjnych z jednego z lokalnych szpitali, wskazują na istnienie zróżnicowanych czynników środowiskowych wpływających na występowanie tej choroby oraz podkreślają potrzebę skutecznej profilaktyki boreliozy, niezależnie od miejsca zamieszkania.

Przeczytaj również: Tramwaj na Naramowice. Planowane inwestycje pod znakiem zapytania

Zastanawiasz się, jak mógłbyś zaoszczędzić, a przy tym dbać o ochronę środowiska?  Skontaktuj się z Energonautami. Ci specjaliści od świata energii, mają w swojej ofercie doradztwo w zakresie wyboru energooszczędnych usług, takich jak, np. pompa ciepła poznań czy fotowoltaika Poznań

Badania nad boreliozą – skąd dane?

Dane, zgromadzone przez dziesięć lat (2012-2021), obejmujące przypadki boreliozy u dzieci hospitalizowanych na oddziale chorób zakaźnych Szpitala im. Karola Jonschera, stanowią unikatowy zapis w skali Europy. Analiza tych danych wykazała stały wzrost liczby zachorowań w badanym okresie.

Największa liczba przypadków pochodziła z terenów miasta Poznania i powiatu poznańskiego. Zaskakująco, niektóre powiaty, takie jak Turek czy Kępno, nie zanotowały żadnych przypadków boreliozy u dzieci. Dr Agnieszka Myszkowska-Torz, główna autorka badań i pediatra z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, zauważa, że zastanawiające różnice skłoniły zespół badawczy do współpracy z leśnikami, aby zgłębić ekologię kleszczy.

Poszukujesz mebli, aby urządzić swoje biuro? Meble biurowe Poznań – ergonomia i design w jednym! 

Badania nad boreliozą – czynniki

Badania uwzględniły liczbę zachorowań w zależności od takich czynników jak zagęszczenie zwierząt jeleniowatych, udział lasów liściastych oraz indeks urbanizacji. Dr inż. Anna Wierzbicka z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu podkreśla, że liczba dzieci chorych na boreliozę była pozytywnie skorelowana ze wszystkimi badanymi czynnikami. Im bogatszy w gatunki drzew las, tym większe ryzyko wystąpienia boreliozy. Dodatkowo, większa populacja dzikich zwierząt przyczynia się do zwiększenia liczby kleszczy, co z kolei zwiększa ryzyko zakażenia.

Poszukujesz pracy budowlanej na terenie naszego kraju? Mig construction pomogą Ci ją znaleźć. Aktualnie trwa rekrutacja pracowników! Sprawdź: Rekrutacja pracowników zza granicy. Skontaktuj się, aby poznać ofertę!

Wyniki

Wyniki badań sugerują, że profilaktyka boreliozy powinna być priorytetem, niezależnie od miejsca zamieszkania. Rodzice powinni być świadomi, że środowisko, w którym żyją ich dzieci, może znacząco wpływać na ryzyko zachorowania. W obszarach z dużą populacją dzikich zwierząt, należy zastosować szczególne środki ochrony. W miastach natomiast, mimo pozornej urbanizacji, problem ukąszeń kleszczy nie powinien być zbagatelizowany, a edukacja rodziców na temat profilaktyki powinna być priorytetem.

Potrzebujesz zadbać o swoje ciało i ducha? To możliwe dzięki usługom masaż Poznań i fizjoterapia Poznań. Zapoznaj się z szeroką ofertą gabinetu fizjoterapii Szymona Budnika