W Poznaniu, podobnie jak w całej Polsce, brakuje rodziców zastępczych. Ta dramatyczna sytuacja wyraźnie się pogłębia, gdyż obecnie w stolicy Wielkopolski czeka na opiekę aż 77 dzieci. Miasto, chcąc zachęcić do przyjęcia roli rodziców zastępczych, przygotowało dodatkową pomoc, obejmującą pakiet medyczny, wsparcie mieszkaniowe oraz dofinansowanie do aktywności sportowych i kulturalnych.

Przeczytaj również: Poezja wciąż żywa. Poznańskie salony poezji

Potrzebujesz zadbać o swoje ciało i ducha? To możliwe dzięki usługom masaż Poznań i fizjoterapia Poznań. Zapoznaj się z szeroką ofertą gabinetu fizjoterapii Szymona Budnika

Miasto liczy na rodziców zastępczych

W Poznaniu funkcjonuje obecnie 18 placówek opiekuńczo-wychowawczych oraz 391 rodzin zastępczych. Większość z tych rodzin to rodziny spokrewnione, które opiekują się dziećmi ze swojego kręgu rodzinno-społecznego. Istnieją także rodziny zastępcze zawodowe, których liczba w mieście wynosi zaledwie 24. To rodziny, które zawierają umowę z Miastem i jedno z rodziców rezygnuje z pracy etatowej, by w pełni poświęcić się wychowywaniu dzieci, otrzymując za to wynagrodzenie.

Poszukujesz pracy budowlanej na terenie naszego kraju? Mig construction pomogą Ci ją znaleźć. Aktualnie trwa rekrutacja pracowników! Sprawdź: Rekrutacja pracowników zza granicy. Skontaktuj się, aby poznać ofertę!

Pakiet wsparcia dla rodziców zastępczych

Aby zachęcić więcej osób do podjęcia roli rodziców zastępczych, władze miasta poszerzyły ofertę wsparcia. Nowy pakiet obejmuje trzy zupełnie nowe rozwiązania:

1. Pakiet medyczny

Rodziny zastępcze mogą otrzymać do 2500 zł miesięcznie na potrzebną diagnostykę, opiekę lekarską, stomatologiczną, fizjoterapeutyczną lub rehabilitacyjną.

2. Pakiet sportowo-kulturalny

Obejmuje dofinansowanie do aktywności związanych ze sportem, rekreacją i rozrywką, umożliwiając rozwijanie pasji i zainteresowań dzieci.

3. Wsparcie mieszkaniowe

Pieniądze na opłaty za czynsz, najem, prąd, wodę, gaz, usługi telekomunikacyjne i inne. Wsparcie to jest przewidziane dla rodzin z trójką dzieci, chociaż obligatoryjnie przysługuje rodzinom z czwórką dzieci.

Poszukujesz mebli, aby urządzić swoje biuro? Meble biurowe Poznań – ergonomia i design w jednym! 

Wspieranie rodzin zastępczych

Miasto również finansowo wspiera rodziny zastępcze, zapewniając świadczenia na pokrycie kosztów utrzymania dziecka, dodatki w przypadku dziecka z niepełnosprawnością oraz zatrudnienie rodziny pomocowej na czas wypoczynku zastępczego.

Wszystkie rodziny zastępcze otrzymują również wsparcie koordynatora, który utrzymuje stały kontakt z opiekunami, doradza, wskazuje możliwe rozwiązania i pomaga w przygotowaniu planu pomocy dziecku. Rodzice zastępczy mogą również skorzystać z wsparcia rodziny pomocowej, która zaopiekuje się dziećmi w czasie ich nieobecności.

Działania te stanowią odpowiedź na pilną potrzebę większej liczby rodzin zastępczych w Poznaniu. Wspieranie tej formy opieki nad dziećmi jest niezwykle istotne dla zapewnienia im bezpiecznego i stabilnego środowiska do rozwoju.

Zastanawiasz się, jak mógłbyś zaoszczędzić, a przy tym dbać o ochronę środowiska?  Skontaktuj się z Energonautami. Ci specjaliści od świata energii, mają w swojej ofercie doradztwo w zakresie wyboru energooszczędnych usług, takich jak, np. pompa ciepła poznań czy fotowoltaika Poznań