Polska Izba Przemysłu Targowego zaprezentowała najnowszy raport pt. „Targi w Polsce w 2023 roku”, który przynosi optymistyczne wieści o dynamicznym wzroście polskiego rynku targowego. Pomimo licznych globalnych i lokalnych wyzwań, branża targowa w Polsce odnotowała znaczący rozwój.

Przeczytaj również: Poznań może zostać Światową Stolicą Książki?

Potrzebujesz zadbać o swoje ciało i ducha? To możliwe dzięki usługom masaż Poznań i fizjoterapia Poznań. Zapoznaj się z szeroką ofertą gabinetu fizjoterapii Szymona Budnika

Targi – dynamiczny rozwój

Według raportu, w 2023 roku w Polsce zorganizowano 121 targów, a wynajęta powierzchnia wystawiennicza wzrosła o 130% w porównaniu do roku poprzedniego. Frekwencja również uległa znacznemu wzrostowi: liczba wystawców zwiększyła się o 21%, a liczba międzynarodowych wystawców wzrosła aż o 38%. Te dane potwierdzają rosnące zainteresowanie krajowych i zagranicznych firm udziałem w polskich targach.

– Dziś z radością zauważamy, że branża targowa nie tylko przetrwała, ale również dynamicznie się rozwija. Polska branża targowa, mimo licznych wyzwań, takich jak pandemia, zdołała się utrzymać i wykazuje silne tendencje wzrostowe – powiedział Krzysztof Szofer, wiceprezes zarządu BWS Expo. Polska wyróżnia się jako kraj oferujący wysokiej jakości usługi wystawiennicze, multimedialne i projektowe. Klienci coraz częściej poszukują rozwiązań nie tylko ekonomicznych, ale i efektownych, a polskie firmy potrafią sprostać tym wymaganiom.

Zadbaj o swoją wygodę i przestrzeń do pracy! Biurko gabinetowe – ergonomiczne rozwiązanie do Twojego biura.

Targi a transformacja gospodarcza i zrównoważony rozwój

Branża targowa w Polsce intensywnie adaptuje się do postępującej transformacji gospodarczej, demograficznej i klimatycznej. Nowoczesne targi oferują już nie tylko tradycyjne stoiska, ale także multimedialne i interaktywne doświadczenia. Coraz większy nacisk kładzie się na zrównoważone praktyki, takie jak używanie ekologicznych materiałów i minimalizacja odpadów. Młodsze pokolenia, które poszukują nowych form kontaktu z markami, znajdują na targach przestrzeń do bezpośrednich interakcji.

W Polsce działa 15 ośrodków targowych z łączną powierzchnią ekspozycyjną wynoszącą pół miliona metrów kwadratowych, z czego 140 tysięcy znajduje się w Poznaniu. Wszystkie te ośrodki inwestują w zrównoważony rozwój, co jest kluczowe w dzisiejszych czasach. Tomasz Kobierski, prezes PIPT oraz prezes zarządu Grupy MTP, zapowiedział, że od 2025 roku cała energia wykorzystywana na terenie Targów Poznańskich będzie pochodziła ze źródeł odnawialnych.

Dokonaj termomodernizacji budynku lub kup nowe źródło ciepła do swojego domu, dzięki dofinansowaniu w ramach programu Czyste powietrze 2024. Sprawdź – panele fotowoltaiczne poznań, pompa ciepła poznań

Znaczenie targów dla lokalnej gospodarki

Targi odgrywają kluczową rolę w rozwoju gospodarczym miast takich jak Poznań, Kielce, Warszawa czy Kraków, przyciągając przedsiębiorców i zwiedzających z całego świata. To przekłada się na wzrost inwestycji oraz rozwój lokalnych gospodarek poprzez turystykę biznesową i zwiększone zapotrzebowanie na usługi hotelowe, gastronomiczne i transportowe.

Polska jest liderem w Europie Środkowo-Wschodniej pod względem organizacji międzynarodowych targów. Tomasz Kobierski podkreślił, że Polska Izba Przemysłu Targowego jest jedynym wiarygodnym źródłem informacji o rynku targowym w Polsce, dzięki audytowi statystyk przez zrzeszone firmy. Najlepsze miesiące dla targów to marzec, kwiecień, wrzesień i październik, podczas gdy styczeń, luty, lipiec i sierpień są mniej aktywne z powodu ferii i wakacji.

Poznaj ofertę sklepu Jestu! Sprawdź: stacje ładowania samochodów elektrycznych, klimatyzator sklep

Ponad 1,3 miliona osób na MTP

W 2023 roku w wydarzeniach targowych w Poznaniu wzięło udział ponad 675 tysięcy zwiedzających, co dotyczy jedynie audytowanych imprez targowych. MTP organizuje także kongresy, konferencje, spektakle teatralne, wydarzenia kulturalne, koncerty i wydarzenia sportowe, co podnosi całkowitą liczbę odwiedzających do ponad 1,3 miliona osób.

– Rok 2023 był wymagający, szczególnie ze względu na kontynuację odbudowy po pandemii i trwającą wojnę w Ukrainie. Jednak, jak pokazuje raport, branża rośnie, a my z optymizmem patrzymy na przyszłość – powiedział Filip Bittner, wiceprezes zarządu Grupy MTP.

Inwestycje i przyszłość

MTP sprzedało niespełna 300 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni wystawienniczej, co zbliża targi do wyników z 2019 roku. Inwestują również w modernizację terenów targowych – w 2023 roku przeznaczyli na ten cel ponad 50 milionów złotych. Przykładem inwestycji jest budowa parkingu podziemnego oraz przygotowanie „zielonej rzeki”. Wprowadzono także nowe targi, m.in. dotyczące odbudowy Ukrainy, technologii wodorowych oraz transformacji energetycznej.

Z optymizmem patrzymy na przyszłość i początek 2024 roku, który zapowiada się obiecująco – dodał Bittner.