Czy Poznań ma szansę zostać Światową Stolicą Książki? Po interpelacji radnego Andrzeja Rataja, Urząd Miasta zwrócił się o opinię do Wydawnictwa Miejskiego Posnania i Biblioteki Raczyńskich. Jak oceniają te instytucje szanse na zdobycie tego prestiżowego tytułu?

Przeczytaj również: Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu rozpoczyna rekrutację na nowe kierunki studiów

Twoje ciało potrzebuje odprężenia? Skorzystaj z zabiegów w ramach usług masaż Poznań i pozbądź się wszelkich dolegliwości! W przypadku różnego rodzaju kontuzji, przeciążeń lub nadwyrężeń, zachęcamy do skorzystania z zabiegów w ramach usług fizjoterapia Poznań.

Poznań Światową Stolicą Książki – tytuł

Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Edukacji, Nauki i Kultury (UNESCO) przyznaje tytuł Światowej Stolicy Książki od ponad 20 lat. Wyróżnienie to otrzymuje miasto, które przygotowało najlepszy program promujący książki i rozwój czytelnictwa. Do tej pory tytuł ten zdobywały miasta z całego świata. Od bliskich Madrytu, Turynu czy Amsterdamu po odległe Buenos Aires czy Kuala Lumpur. Polskiemu miastu udało się zdobyć ten tytuł tylko raz. W 2016 roku Wrocław został dumną Światową Stolicą Książki. Czy teraz o honorową nazwę ubiegać się będzie Poznań?

Komponujesz domową biblioteczkę? Sprawdź ofertę – regał na książki

Działania na rzecz rozwoju czytelnictwa w Poznaniu

Poznań już od dawna podejmuje liczne działania mające na celu rozwój czytelnictwa. Miasto współorganizuje promujące książkę wydarzenia, takie jak Poznańskie Targi Książki, oraz wiele konkursów, np. Poznańską Nagrodę Literacką czy Nagrodę Łukaszewicza. Ponadto, Poznań prowadzi unikatową oficynę wydawniczą – Wydawnictwo Miejskie Posnania, które wydaje publikacje propagujące wiedzę o Poznaniu oraz lokalnych autorach. W maju tego roku, poznańskie wydawnictwa wraz z Międzynarodowymi Targami Poznańskimi postanowiły stworzyć w mieście lokalny oddział Polskiej Izby Książki.

– Działania, które trzeba podjąć w kierunku otrzymania tego tytułu, Poznań prowadzi już od dawna – mówi Joanna Gaca-Wyczółkowska, dyrektor Wydawnictwa Miejskiego Posnania.

Dokonaj termomodernizacji budynku lub kup nowe źródło ciepła do swojego domu, dzięki dofinansowaniu w ramach programu Czyste powietrze 2024. Sprawdź – panele fotowoltaiczne poznań, pompa ciepła poznań

Poznań Światową stolicą Polski – korzyści i wyzwania

Zdaniem Katarzyny Kamińskiej, dyrektor Biblioteki Raczyńskich, starania o tytuł Światowej Stolicy Książki byłyby dla Poznania przyczyną do wzmożonych działań w kierunku umocnienia roli literatury i stworzenia dla niej przestrzeni do rozwoju.

– Biorąc pod uwagę wszelkie korzyści wynikające z otrzymania tego tytułu oraz globalną skalę przedsięwzięcia, byłoby to działanie wielowymiarowe o ogromnym znaczeniu i wartości dodanej dla Poznania – mówi Kamińska.

Biblioteka Raczyńskich jest już w kontakcie z Wrocławskim Domem Literatury, którego doświadczenie w kwestii ubiegania się o tytuł Światowej Stolicy Książki może okazać się nieocenione.

Poznaj ofertę sklepu Jestu! Sprawdź: stacje ładowania samochodów elektrycznych, klimatyzator sklep

Decyzja po rozmowach

Poznań już teraz podejmuje inicjatywy związane z czytelnictwem, które sprawiają, że miasto może starać się o tytuł. Decyzja o tym, czy ostatecznie zdecyduje się na ten krok, powinna zapaść po rozmowach z przedstawicielami miasta, miejskich instytucji kultury, sektora pozarządowego oraz podmiotów skupiających autorów, wydawców, księgarzy, bibliotekarzy i pracowników naukowych. Ubieganie się o tytuł Światowej Stolicy Książki wymaga bowiem dodatkowych nakładów finansowych, które zostaną przeznaczone na kulturę.

Aby uzyskać tytuł, konieczne będzie przeznaczenie środków z corocznych budżetów instytucji kultury na działania związane z czytelnictwem. Warto więc rozważyć ubieganie się o niego w 2029 roku, kiedy przypada 200-lecie Biblioteki Raczyńskich. Miasto z pewnością podejmie wtedy intensywne działania związane z propagowaniem czytelnictwa.

Poznań ma szansę na zdobycie tytułu Światowej Stolicy Książki, co przyniesie miastu ogromne korzyści i wzmocni jego pozycję na kulturalnej mapie świata.