Uniwersytet im. Adama Mickiewicza (UAM) w Poznaniu ogłosił unikalną inicjatywę literacką i kulturową, współpracując z Polsko-Amerykańską Komisją Fulbrighta w ramach programu Fulbright Writer-in-Residence. Dzięki tej współpracy, od roku akademickiego 2025/26 do Poznania przyjadą amerykańscy pisarze, którzy spędzą tam 4,5 miesiąca. Program ten ma na celu promowanie wymiany kulturowej i literackiej, a także wzbogacenie doświadczeń studentów i kadry akademickiej UAM.

Przeczytaj również: Najnowszy ranking płac. Poznaniacy poza podium

Poznaj ofertę sklepu Jestu! Sprawdź: stacje ładowania samochodów elektrycznych, klimatyzator sklep

Amerykańscy pisarze na UAM w wyniku współpracy z fundacją Fulbrighta

Dr hab. Marcin Jaworski z UAM podkreślił, że przedsięwzięcie to ma dwojaki charakter: współpracę z Fundacją Fulbrighta oraz inaugurację Centrum Afirmacji Literatury. Oba te elementy powstały w odpowiedzi na potrzeby dydaktyczne w specjalnościach artystycznoliterackich oraz kierunku sztuka pisania na Wydziale Filologii Polskiej i Klasycznej. „Obydwie inicjatywy są zadedykowane dla ludzi, którzy mają takie ambicje literackie. Pomyśleliśmy sobie, że nieodzowna jest współpraca z ludźmi, którzy są już na rynku literackim” – wyjaśnia Jaworski.

Jaworski zaznacza, że współpraca z pisarzami z Poznania i Polski jest naturalnym krokiem, ale równie istotne jest nawiązywanie kontaktów międzynarodowych. „Mamy nadzieję na sprowadzenie wykładowców i wykładowczyń z Ameryki. Będziemy się uczyli od nich, ponieważ tam program kreatywnego pisania jest bardzo rozwinięty” – dodaje.

Zastanawiasz się, jak mógłbyś zaoszczędzić, a przy tym dbać o ochronę środowiska?  Skontaktuj się z Energonautami. Ci specjaliści od świata energii, mają w swojej ofercie doradztwo w zakresie wyboru energooszczędnych usług, takich jak, np. pompa ciepła poznań czy fotowoltaika Poznań

Pierwsza taka współpraca w Polsce

10 czerwca w Gabinecie Rektora UAM odbyło się uroczyste podpisanie umowy pomiędzy UAM a Polsko-Amerykańską Komisją Fulbrighta. Dokument został podpisany przez rektorkę UAM, prof. Bogumiłę Kaniewską, oraz Dyrektorkę Wykonawczą Komisji, Justynę Janiszewską. W wydarzeniu uczestniczyła również Monica Damberg-Ott, Deputy Cultural Attache Ambasady USA w Polsce.

„Podpisanie umowy z kluczowym partnerem jest w rytmie życia Uniwersytetu momentem pragmatycznym, koniecznym we współpracy, ale również pewnym świętem. Świętem wejścia w pewną wizję” – powiedziała Prof. Bogumiła Kaniewska, rektorka UAM. „Dla mnie podpisanie porozumienia z Polsko-Amerykańską Komisją Fulbrighta jest powodem do podwójnej radości. Cieszę się jako rektorka tego uniwersytetu, pierwsza kobieta w historii UAM kierująca nim. Cieszy mnie też fakt, że pierwsza w historii polskiego szkolnictwa wyższego rezydencja pisarska bezpośrednio afiliowana przy uniwersytecie, została powołana właśnie na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu” – dodała.

Poszukujesz mebli, aby urządzić swoje biuro? Meble biurowe Poznań – ergonomia i design w jednym! 

Amerykańscy pisarze na UAM – korzyści dla studentów i kadry akademickiej

Program Fulbright Writer-in-Residence to wyjątkowa szansa dla studentów filologii polskiej oraz specjalności artystycznoliterackiej na Wydziale Filologii Polskiej i Klasycznej. Studenci będą mieli możliwość bezpośredniego kontaktu z doświadczonymi pisarzami z USA, co pozwoli im na rozwijanie swoich umiejętności literackich pod okiem ekspertów. Współpraca ta ma również na celu wprowadzenie nowych perspektyw i metod nauczania, czerpanych z bogatych tradycji amerykańskiego kreatywnego pisania.

Potrzebujesz zadbać o swoje ciało i ducha? To możliwe dzięki usługom masaż Poznań i fizjoterapia Poznań. Zapoznaj się z szeroką ofertą gabinetu fizjoterapii Szymona Budnika

Podsumowanie

Inicjatywa współpracy z Polsko-Amerykańską Komisją Fulbrighta oraz otwarcie Centrum Afirmacji Literatury stanowi znaczący krok w kierunku międzynarodowej integracji i rozwoju UAM. Program Fulbright Writer-in-Residence, jako pierwsza taka rezydencja pisarska w Polsce, nie tylko podniesie prestiż uczelni, ale także przyczyni się do rozwoju i wzbogacenia polskiej sceny literackiej poprzez wymianę doświadczeń i wiedzy z amerykańskimi pisarzami.