Naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu przeprowadzili badania mające na celu oszacowanie liczebności populacji ropuch zielonych w dwóch lokalizacjach. W Rosarium na poznańskiej Cytadeli oraz w Parku Rataje. Wyniki badań przyniosły zaskakujące i optymistyczne wnioski dla miłośników przyrody. Ropucha zielona ma liczną populację.

Przeczytaj również: Ponad milion osób przyjechało do Poznania na targi

Ropucha zielona – unikatowy gatunek

Ropucha zielona (Bufotes viridis) to niezwykły gatunek płaza, który charakteryzuje się pięknym ubarwieniem oraz wyjątkowymi zdolnościami wokalnymi. Gatunek ten pochodzi z obszarów stepowych, co sprawiło, że wykształcił wiele przystosowawczych cech pozwalających mu funkcjonować w miejskich warunkach. Ropuchy te preferują otwarte tereny trawiaste. Ponadto, są odporne na przesuszenie i niewielkie zasolenie, a także wybierają kryjówki w szczelinach murów i fundamentów. Są generalistami pokarmowymi, a do rozrodu wystarczą im płytkie kałuże lub miejskie sadzawki.

Dokonaj termomodernizacji budynku lub kup nowe źródło ciepła do swojego domu, dzięki dofinansowaniu w ramach programu Czyste powietrze 2024. Sprawdź – panele fotowoltaiczne poznań, pompa ciepła poznań

Metodologia badania

W 2018 i 2019 roku naukowcy z UPP, wraz ze studentami, wyruszyli w teren w szczycie godów. Po to, aby policzyć ropuchy w zbiornikach rozrodczych. Zastosowali metodę wielokrotnych złowień (CMR), polegającą na wykonaniu zdjęć grzbietowej części ciała każdej ropuchy, która posiada unikalny wzór przypominający ludzki odcisk palca. Dzięki temu możliwe było zidentyfikowanie wcześniej schwytanych osobników i użycie odpowiednich wzorów matematycznych do określenia wielkości całej populacji. Dodatkowo każdy osobnik został zmierzony i zważony.

Komponujesz domową biblioteczkę? Sprawdź ofertę – regał na książki

Ropucha zielona – wyniki badań

Badania wykazały, że populacja ropuch zielonych na poznańskiej Cytadeli przekracza 600 dorosłych osobników. Indeks kondycji tych ropuch okazał się najwyższy w porównaniu z badanymi populacjami tego gatunku w innych miastach Europy. Naukowcy tłumaczą ten wynik stabilnym i bogatym siedliskiem, jakim jest ponad 100-hektarowy park na terenie dawnego fortu. Ponadto, czynną ochroną realizowaną przez Zarząd Zieleni Miejskiej zgodnie z zaleceniami przyrodników.

Z kolei populacja ropuch zielonych w Parku Rataje liczy co najmniej 134 dorosłe osobniki. Ta populacja przez ponad 20 lat rozmnażała się w okresowych kałużach. Jednakże dopiero podczas budowy parku zyskała sieć czterech trwałych zbiorników rozrodczych. Wyniki badań wskazują, że liczebność tej populacji rośnie, choć osobniki są wyraźnie mniejsze od tych z Cytadeli.

Odkrycia naukowców z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu mają istotne znaczenie dla ochrony i zarządzania populacjami ropuch zielonych w miejskich środowiskach. Wskazują one na konieczność zachowania stabilnych i bogatych siedlisk, a także na znaczenie czynnej ochrony gatunków w miejskich parkach i terenach zielonych. Wyniki badań mogą również stanowić podstawę do dalszych badań nad adaptacją i przystosowaniem się gatunków do zmieniających się warunków środowiskowych.

Poznaj ofertę sklepu Jestu! Sprawdź: stacje ładowania samochodów elektrycznych, klimatyzator sklep

Podsumowanie

Badania przeprowadzone przez naukowców z UPP pokazują, że ropucha zielona jest w stanie przetrwać i rozwijać się w miejskich warunkach, jeśli zapewnione są odpowiednie warunki siedliskowe. Wyniki te podkreślają znaczenie ochrony miejskich populacji ropuch oraz potrzebę dalszych działań na rzecz zachowania różnorodności biologicznej w miastach.

Zmagasz się z kontuzją bądź inną dolegliwością cielesną? Polecamy kontakt z wykwalifikowanym fizjoterapeutą, Szymonem Budnikiem. Specjalista udzieli Ci pomocy w ramach usług masaż Poznań i fizjoterapia Poznań.