Fundacja Czas Kobiet wystosowała list do Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu (UAP), opisując przypadki niewłaściwego zachowania wykładowców wobec studentek i współpracownic. Afera seksualna dotyczy zgłoszenia o molestowaniu i wykorzystywaniu pozycji zawodowej przez wykładowców. Została skierowana do fundacji przez sześć kobiet. Zarzuty obejmują także zażywanie narkotyków i niemoralne propozycje.

Przeczytaj również: Polskie lasy na trzecim miejscu w Europie pod względem liczby pożarów

Spędzasz dużo czasu przed komputerem? Zadbaj o swój komfort i wygodę! Sprawdź: Biurko komputerowe

Afera seksualna – tło

Z relacji poszkodowanych kobiet wynika, że niektórzy wykładowcy UAP wykorzystywali swoją pozycję, aby nakłaniać studentki do relacji seksualnych. W liście, który fundacja przesłała do władz uczelni, wymieniono nazwiska wykładowców, którzy mieli nadużyć swojej pozycji. Wobec jednego z wykładowców toczy się obecnie postępowanie dyscyplinarne.

W 2023 roku sześć kobiet zgłosiło się do fundacji Czas Kobiet, opisując niewłaściwe zachowania wykładowców UAP. Wśród oskarżonych znajdują się ceniony grafik, były prorektor ds. naukowo-badawczych oraz ilustrator. Wszystkim tym osobom zarzuca się wykorzystywanie władzy nad studentkami, ale oni sami nie przyznają się do winy i zamierzają bronić się przy pomocy prawników.

Dokonaj termomodernizacji budynku lub kup nowe źródło ciepła do swojego domu, dzięki dofinansowaniu w ramach programu Czyste powietrze 2024. Sprawdź – panele fotowoltaiczne poznań, pompa ciepła poznań

Opis zachowań wykładowców

Fundacja Czas Kobiet działa na rzecz kobiet doświadczających przemocy. Na prośbę absolwentek UAP, fundacja przesłała listy do władz uczelni, opisując zachowania wykładowców. Jeden z nich miał imprezować ze studentkami, proponować im narkotyki oraz sypiać z nimi. Inny wykładowca miał składać niemoralne propozycje, wysyłać wiadomości o podtekście erotycznym oraz upijać niepełnoletnie studentki.

Podczas wspólnego wyjazdu uczelnianego do Hongkongu, wykładowcy mieli odwiedzać domy publiczne. Jeden z doktorantów miał częstować studentki narkotykami i alkoholem, a także zakazić jedną z nich wirusem HPV.

Poznaj ofertę sklepu Jestu! Sprawdź: stacje ładowania samochodów elektrycznych, klimatyzator sklep

Afera seksualna – relacje studentek

„Gazeta Wyborcza” dotarła do części kobiet, które podzieliły się swoimi historiami. Jedna z nich opowiedziała, że miała 19 lat, gdy poznała jednego z nagradzanych wykładowców. Szybko nawiązał on z nią bliższą relację, często pojawiał się na studenckich imprezach, stawiał alkohol i proponował narkotyki. Romans, który się między nimi nawiązał, zakończył się, gdy dziewczyna dowiedziała się o innych partnerkach wykładowcy.

Wykładowca, którego oskarżenia dotyczą, twierdzi, że jest rozczarowany i przejęty zarzutami, nazywając je „zbiorami wyjątkowo podłych oszczerstw”. Zapowiedział obronę swojego dobrego imienia i pozycji zawodowej poprzez kroki prawne przeciwko oskarżycielom.

Reakcja władz uczelni

W marcu 2023 roku jedna ze studentek zgłosiła sprawę do rzeczniczki ds. równego traktowania na UAP. W odpowiedzi rektor uczelni, prof. Wojciech Hora, zlecił rzecznikowi dyscyplinarnemu wszczęcie postępowania, które trwa do dziś. Władze uczelni, jak zaznacza rektor, nie miały wcześniej informacji o wskazanych w liście zachowaniach.

Autorki listu apelują o wprowadzenie odpowiednich procedur do kodeksu etyki nauczyciela akademickiego, które zapobiegną podobnym zdarzeniom w przyszłości.

Uniwersytet prosi o udostępnienie materiałów, które mogą potwierdzić opisane w liście zdarzenia, deklarując podjęcie działań mających na celu przeciwdziałanie takim sytuacjom.

Twoje ciało potrzebuje odprężenia? Skorzystaj z zabiegów w ramach usług masaż Poznań i pozbądź się wszelkich dolegliwości! W przypadku różnego rodzaju kontuzji, przeciążeń lub nadwyrężeń, zachęcamy do skorzystania z zabiegów w ramach usług fizjoterapia Poznań.