Poznańskie Lotnisko Ławica staje się wzorem dla innych polskich portów lotniczych, stawiając na rozwój infrastruktury wodorowej. Projekt BSR Hydrogen Air Transport, realizowany w ramach Programu Interreg Region Morza Bałtyckiego 2021-2027, to krok w przyszłość dla europejskiego lotnictwa. Co to oznacza dla podróżnych i samego lotniska?

Przeczytaj również: Odkrycia naukowców z UP w Poznaniu. Ropucha zielona na Cytadeli

Poznańskie lotnisko Ławica a inicjatywa przyszłości

W dniu 11 czerwca odbyło się spotkanie poświęcone projektowi BSR Hydrogen Air Transport. To właśnie Poznań-Ławica jako jedyne polskie lotnisko bierze udział w tym ambitnym projekcie, mającym na celu stworzenie ram organizacyjno-prawnych dla zastosowania wodoru w operacjach lotniczych. Oprócz przedstawicieli z Poznania, w projekcie uczestniczą porty lotnicze z Litwy, Łotwy, Estonii, Finlandii, Szwecji i Niemiec.

Poznańskie lotnisko Ławica- historia i innowacje

Ławica, jedno z najważniejszych lotnisk regionalnych w Polsce, obchodzi w tym roku 111. rocznicę istnienia. Lotnisko obsługuje ponad 90 destynacji, co czyni je kluczowym węzłem komunikacyjnym w regionie. Dzięki swojemu strategicznemu położeniu blisko centrum Poznania, lotnisko musi jednak zmagać się z wyzwaniami środowiskowymi. W zeszłym roku Ławica zainwestowała w produkcję zielonej energii z farmy słonecznej, stając się pierwszym lotniskiem w Polsce, które podjęło taką inicjatywę.

Kolejnym krokiem jest opracowanie planu wykorzystania zasobów naturalnych do budowy elektrowni wodorowych. Grzegorz Bykowski, wiceprezes Portu Lotniczego Poznań-Ławica, podkreśla znaczenie projektu dla przyszłości lotnictwa:

„Ten projekt jest dla nas niezwykle ważny, ponieważ zdecydowaliśmy się wejść w erę wodoru. Planujemy używać wodoru nie tylko do transportu publicznego, ale także do zarządzania naszą infrastrukturą. Badamy możliwości wsparcia przewoźników i przyszłych samolotów, które będą napędzane energią elektryczną z wodoru.”

Dokonaj termomodernizacji budynku lub kup nowe źródło ciepła do swojego domu, dzięki dofinansowaniu w ramach programu Czyste powietrze 2024. Sprawdź – panele fotowoltaiczne poznań, pompa ciepła poznań

Globalne wyzwania i lokalne osiągnięcia

Projekt BSR Hydrogen Air Transport czerpie inspiracje z krajowych trendów, szczególnie z Niemiec, gdzie transformacja energetyczna i odnawialne źródła energii odgrywają kluczową rolę. John Nielsen ze Szwecji, specjalista ds. infrastruktury samolotów elektrycznych i wodorowych, zauważa:

„Dołączyliśmy do projektu, ponieważ naszym celem jest być neutralnym pod względem emisji dwutlenku węgla i wolnym od paliw kopalnych. Dlatego patrzymy zarówno na lotnictwo elektryczne, jak i wodorowe, aby upewnić się, że spełniamy przyszłe wymagania.”

Marcin Drzycimski, dyrektor ds. strategii i rozwoju Portu Lotniczego Ławica, podkreśla, że wodór ma stać się istotnym źródłem przychodów dla lotniska. W przypadku realizacji największej inwestycji, roczna produkcja wodoru może wynieść nawet 1000 ton.

Poznaj ofertę sklepu Jestu! Sprawdź: stacje ładowania samochodów elektrycznych, klimatyzator sklep

Lider innowacji

Poznańskie lotnisko dąży do utrzymania pozycji lidera w zakresie inwestycji wodorowych w Polsce. Inwestycja ta ma się rozpocząć do połowy 2026 roku, w zależności od dostępnych źródeł finansowania.

„W ciągu 10 lat tego wodoru ma być o 100 razy więcej, niż jest teraz. A należy pamiętać, że produkcja wodoru zapewnia też produkcję tlenu. Sam wodór może być zamiennikiem dla gazu ziemnego. Można nim też ogrzewać mieszkania” – dodaje Drzycimski.

Farma fotowoltaiczna, która ma powstać na północnej stronie lotniska, jest kolejnym krokiem w realizacji ambitnych planów.

Poszukujesz mebli, aby urządzić swoje biuro? Meble biurowe Poznań – ergonomia i design w jednym! 

Podsumowanie

Poznańskie Lotnisko Ławica, jako pionier w Polsce, toruje drogę dla przyszłości lotnictwa zasilanego wodorem. Dzięki projektowi BSR Hydrogen Air Transport, lotnisko nie tylko stawia na innowacje, ale także dąży do zrównoważonego rozwoju i neutralności węglowej. To ważny krok w kierunku nowoczesnego, ekologicznego transportu lotniczego.

Twoje ciało potrzebuje odprężenia? Skorzystaj z zabiegów w ramach usług masaż Poznań i pozbądź się wszelkich dolegliwości! W przypadku różnego rodzaju kontuzji, przeciążeń lub nadwyrężeń, zachęcamy do skorzystania z zabiegów w ramach usług fizjoterapia Poznań.