Gdyby na boisku liczyły się tylko pieniądze, nowym Mistrzem Europy zostałaby Anglia. Eksperci rankomat.pl przeanalizowali wartości drużyn piłkarskich. Na podstawie danych serwisu Transfermarkt i okazuje się, że 26 zawodników Synów Albionu jest wycenianych na ponad 1,5 miliarda euro. Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej 2024, które rozpoczną się już w piątek, będą nie tylko największą imprezą tego typu w historii, z udziałem 24 drużyn, ale także najdroższą pod względem wyceny piłkarzy. Łączna wartość 624 zawodników przekracza 11,4 miliarda euro, czyli około 45 miliardów złotych. To o ponad 900 milionów euro więcej niż podczas Euro 2020. Czym odznacza się najdroższa drużyna na Euro 2024?

Przeczytaj również: Pyrkon 2024. Co warto zobaczyć?

Potrzebujesz zadbać o swoje ciało i ducha? To możliwe dzięki usługom masaż Poznań i fizjoterapia Poznań. Zapoznaj się z szeroką ofertą gabinetu fizjoterapii Szymona Budnika

Najdroższa drużyna na Euro 2024 – Anglia na czele

Najdroższą drużyną Euro 2024 jest Anglia. 26 zawodników, wybranych przez trenera Garetha Southgate’a, jest wycenianych na ponad 1,5 miliarda euro. W poprzednim turnieju Anglia również była najwyżej wycenianą drużyną, ale jej wartość wynosiła wówczas 1,25 miliarda euro. W składzie Anglii na Euro 2024 znajdują się cztery gwiazdy z najdroższej „jedenastki”. Są to: Jude Bellingham z Realu Madryt (180 milionów euro) i Phil Foden z Manchesteru City (150 milionów euro). Ponadto, Declan Rice z Arsenalu (120 milionów euro) oraz Trent Alexander-Arnold z Liverpoolu (70 milionów euro).

Zadbaj o swoją wygodę i przestrzeń do pracy! Biurko gabinetowe – ergonomiczne rozwiązanie do Twojego biura.

Najdroższa drużyna – Francja i Portugalia w czołówce

Na drugim miejscu pod względem wartości drużyny uplasowała się Francja. Z wyceną 1,23 miliarda euro, a trzecie miejsce zajęła Portugalia z wyceną 1,05 miliarda euro. Francja również na poprzednim turnieju była drugą najdroższą drużyną z wartością nieco przekraczającą miliard euro. W składzie Francji na Euro 2024 znajdują się trzej zawodnicy, których wartość przekracza 100 milionów euro. Jednakże najdroższym z nich jest Kylian Mbappé, którego wartość wynosi 180 milionów euro, tyle samo co Jude Bellingham.

Dokonaj termomodernizacji budynku lub kup nowe źródło ciepła do swojego domu, dzięki dofinansowaniu w ramach programu Czyste powietrze 2024. Sprawdź – panele fotowoltaiczne poznań, pompa ciepła poznań

Niemcy poza podium

Niemcy, którzy trzy lata temu zajmowali trzecie miejsce pod względem wartości drużyny (936 milionów euro), w tym roku znaleźli się na piątym miejscu z wyceną 851 milionów euro. Wyprzedzili ich Portugalczycy oraz Hiszpania, której wartość wynosi 965,5 miliona euro. Najdroższym zawodnikiem Portugalii jest Rafael Leão z AC Milan, wyceniany na 90 milionów euro.

Serwis Transfermarkt wycenia wartość 26 zawodników trenera Michała Probierza na 210 milionów euro. Co plasuje biało-czerwonych na 16. pozycji, między drużynami Austrii (237 milionów euro) i Szkocji (207 milionów euro). Podczas Euro 2020 Polska zajmowała identyczne 16. miejsce, jednak wartość polskiej reprezentacji spadła o 45 milionów euro. Głównie z powodu obniżonej wyceny Roberta Lewandowskiego, który na poprzednim turnieju był wyceniany na 60 milionów euro, a obecnie na 15 milionów euro.

Polska znajduje się w grupie z Francją (1,23 miliarda euro), Holandią (755 milionów euro) oraz Austrią (237 milionów euro). Wszystkie te drużyny są wyżej sklasyfikowane od Polski pod względem wartości. Jednak awans do 1/8 finału mogą zdobyć także cztery zespoły z trzecich miejsc w grupach, co daje Polakom szansę na awans.

Zadbaj o temperaturę powietrza w domu bądź biurze! Sprawdź: klimatyzator sklep

Najdrożsi polscy zawodnicy

Najdroższym polskim zawodnikiem jest Jakub Kiwior z Arsenalu, wyceniany na 30 milionów euro. Inni czołowi zawodnicy to Piotr Zieliński (22 miliony euro), Marcin Bułka (20 milionów euro), Sebastian Szymański (19 milionów euro), Nikola Zalewski (12 milionów euro) i Wojciech Szczęsny (6 milionów euro).

Euro 2024 zapowiada się jako emocjonujące i pełne niespodzianek wydarzenie, gdzie nie tylko wartość drużyn, ale i umiejętności oraz determinacja zawodników zdecydują o ostatecznym wyniku.