Michał Materla, znany zawodnik MMA, domaga się prawie 8 milionów złotych odszkodowania od Skarbu Państwa za niesłuszne aresztowanie, które znacząco wpłynęło na jego życie osobiste i zawodowe. Sprawa ta została opisana przez poznańską „Gazetę Wyborczą”.

Przeczytaj również: Znany youtuber odwiedził kontrowersyjne miejsce pod Poznaniem

Potrzebujesz zadbać o swoje ciało i ducha? To możliwe dzięki usługom masaż Poznań i fizjoterapia Poznań. Zapoznaj się z szeroką ofertą gabinetu fizjoterapii Szymona Budnika

Michał Materla – aresztowanie i oskarżenia

W grudniu 2016 roku funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji (CBŚP) zatrzymali Michała Materlę w jego domu w Szczecinie. Zawodnika podejrzewano o współpracę z zorganizowaną grupą przestępczą zajmującą się handlem narkotykami. Po spędzeniu siedmiu miesięcy w tymczasowym areszcie, 23 grudnia 2022 roku Prokuratura Okręgowa w Poznaniu umorzyła wszystkie zarzuty przeciwko Materli.

Za niesłusznym aresztowaniem stała prokurator Agnieszka Nowicka. Według adwokata Materli, metody stosowane wobec zawodnika przypominały te znane ze stalinowskich procesów. Nagranie z zatrzymania, dostępne w sieci, pokazuje policjantów liczących pieniądze i oglądających zegarki, co miało sugerować, że Materla czerpał zyski z przestępczej działalności.

Spędzasz dużo czasu przed komputerem? Zadbaj o swój komfort i wygodę! Sprawdź: Biurko komputerowe

Michał Materla – straty zawodowe i osobiste

Zatrzymanie zrujnowało reputację Materli, a także uniemożliwiło mu kontynuowanie kariery sportowej, która była jego jedynym źródłem dochodu. W 2017 roku miał stoczyć trzy walki, w tym najważniejszą z Mamedem Chalidowem na Stadionie Narodowym w Warszawie. Za tę walkę Materla miał otrzymać milion złotych oraz dodatkowe pół miliona od sponsorów.

Dokonaj termomodernizacji budynku lub kup nowe źródło ciepła do swojego domu, dzięki dofinansowaniu w ramach programu Czyste powietrze 2024. Sprawdź – panele fotowoltaiczne poznań, pompa ciepła poznań

Zarzuty bez pokrycia

Analiza akt śledztwa ujawniła, że prokurator Nowicka „podkręcała” zarzuty wobec Materli. Jeden ze świadków pomówił go o odbiór 100 gramów kokainy, ale Nowicka zwiększyła tę ilość do kilku setek gramów kokainy i amfetaminy. Co więcej, mimo braku dowodów, zarzucono mu, że przez pięć lat należał do gangu.

Podczas zatrzymania sportowca w jego domu obecna była rodzina, w tym dwójka dzieci, co wywołało u nich traumę. Materla domaga się zadośćuczynienia w wysokości 1,7 miliona złotych za niesłuszne zatrzymanie i areszt, a także 6,1 miliona złotych odszkodowania za poniesione straty finansowe.

Poznaj ofertę sklepu Jestu! Sprawdź: stacje ładowania samochodów elektrycznych, klimatyzator sklep

Konsekwencje działań prokurator Nowickiej

Do tej pory Skarb Państwa wypłacił już 2 miliony złotych odszkodowań ofiarom działań prokurator Nowickiej. Jeśli uprawomocnią się kolejne wyroki, suma ta wzrośnie do 2,5 miliona złotych.

Sprawa Michała Materli pokazuje, jak niesłuszne działania organów ścigania mogą mieć dalekosiężne i dramatyczne konsekwencje dla jednostek. Jest to również przestroga przed nadużyciami władzy oraz przypomnienie o konieczności ochrony praw obywatelskich.