Firma zarządzająca siecią bankomatów Euronet przeprowadziła 18 czerwca akcję protestacyjną, ograniczając limit wypłaty gotówki do zaledwie 200 zł na jedną transakcję. W ten sposób firma chce zwrócić uwagę na zbyt niskie opłaty, jakie może pobierać za swoje usługi.

Przeczytaj również: Michał Materla żąda milionów za niesłuszne aresztowanie

Komponujesz domową biblioteczkę? Sprawdź ofertę – regał na książki

Problemy dla klientów

Klienci, którzy planują wypłacić większą sumę gotówki, powinni dzisiaj unikać bankomatów Euronet. Największy operator bankomatów w Polsce (posiadający około 7,5 tysiąca z 22 tysięcy urządzeń w kraju) w ramach protestu ograniczył możliwość wypłaty gotówki do 200 zł w jednej transakcji. W praktyce oznacza to, że większe kwoty trzeba będzie wypłacać wielokrotnie.

Potrzebujesz zadbać o swoje ciało i ducha? To możliwe dzięki usługom masaż Poznań i fizjoterapia Poznań. Zapoznaj się z szeroką ofertą gabinetu fizjoterapii Szymona Budnika

Euronet – powód protestu

Euronet protestuje przeciwko zbyt niskim opłatom, jakie mogą pobierać za wypłaty gotówki z bankomatów. Aktualnie opłata ta, regulowana przez Narodowy Bank Polski (NBP), wynosi około 1,5 zł za transakcję. Nie zmieniono tego od 14 lat. Według Euronetu, obecna opłata jest niewspółmierna do kosztów prowadzenia biznesu.

Jeszcze kilka lat temu w bankomatach Euronetu można było wypłacić w jednej transakcji nawet 4000 zł. Obecnie limit ten wynosi 800 zł, a dzisiaj go dodatkowo zmniejszono do 200 zł. Każda dodatkowa transakcja generuje kolejną opłatę, co stanowi oczywisty zysk dla operatora. Mimo to, Euronet zdaje sobie sprawę, że taka strategia nie jest i nie może być długofalowym rozwiązaniem problemu.

Dokonaj termomodernizacji budynku lub kup nowe źródło ciepła do swojego domu, dzięki dofinansowaniu w ramach programu Czyste powietrze 2024. Sprawdź – panele fotowoltaiczne poznań, pompa ciepła poznań

Euronet a konflikt z Narodowym Bankiem Polskim

Euronet chciałby, aby opłata za wypłatę gotówki z bankomatu była wyższa, jednak NBP nie wyraża na to zgody. Podwyżka opłat z dużym prawdopodobieństwem zostałaby przeniesiona przez banki na klientów, co stwarza obawy, że dodatkowe koszty będą pokrywać konsumenci.

Zadbaj o temperaturę powietrza w domu bądź biurze! Sprawdź: klimatyzator sklep

Patowa sytuacja

Sytuacja wydaje się patowa. Liczba i wartość transakcji bezgotówkowych rośnie, ale wiele osób, szczególnie starszych, wciąż korzysta z gotówki. W czasach, gdy banki likwidują oddziały i obsługę kasową, bankomaty stają się często jedynym źródłem gotówki. Ograniczenie możliwości wypłat nie przynosi, więc korzyści żadnej ze stron.

Euronet musi znaleźć sposób na rozwiązanie tego konfliktu bez dodatkowego obciążania klientów, jednocześnie zapewniając opłacalność swojego biznesu. W przeciwnym razie, może to prowadzić do dalszych trudności zarówno dla operatora, jak i dla osób korzystających z jego usług.