Właśnie rozpoczął się ciepły okres, co oznacza kolejny trudny czas dla alergików. Kiedy wielu z nas myślało, że pylenie roślin to już przeszłość, od połowy maja trawy zaczęły intensywnie pylić i potrwa to aż do końca lipca. Jak radzić sobie z wyzwaniem i przetrwać ten czas bez alergicznych dolegliwości? Jakie alergie aktualnie się uaktywniają?

Przeczytaj również: Malta Festival 2024 w nowym terminie

Potrzebny Ci klimatyzator do domu? Zapoznaj się z ofertą sklepu Jestu!

Alergie – objawy

Alergie mogą manifestować się na liczne sposoby, wpływając na różne narządy ciała. Nos jest często pierwszym miejscem, gdzie alergia daje o sobie znać. Alergiczny nieżyt błony śluzowej nosa objawia się blokadą nosa, świądem oraz wodnistą wydzieliną. Często towarzyszy temu uczucie zatkanego nosa, które może prowadzić do trudności w oddychaniu i konieczności oddychania przez usta.

Kolejnym objawem może być alergiczne zapalenie spojówek, które powoduje łzawienie, zaczerwienienie i silny świąd oczu. Gałki oczne stają się wrażliwe na światło. Ich intensywne pocieranie może prowadzić do podrażnień i infekcji. Alergicy często odczuwają też pieczenie i uczucie piasku pod powiekami, co znacznie obniża komfort życia.

Astma oskrzelowa alergiczna, która nasila się w kontakcie z alergenami, również jest częstym problemem. Objawia się dusznościami, świszczącym oddechem i napadami kaszlu. W cięższych przypadkach może dojść do poważnych problemów z oddychaniem, wymagających interwencji medycznej.

Skórne manifestacje alergii, takie jak atopowe zapalenie skóry i pokrzywka, mogą dodatkowo komplikować życie alergików. Atopowe zapalenie skóry charakteryzuje się suchą, swędzącą skórą, która jest podatna na pękanie i infekcje. Pokrzywka to swędzące, czerwone bąble na skórze, które mogą pojawiać się nagle i znikać w ciągu 24 godzin. Obie te dolegliwości są bardzo uciążliwe i mogą wpływać na jakość snu oraz codzienne funkcjonowanie.

Dokonaj termomodernizacji budynku lub kup nowe źródło ciepła do swojego domu, dzięki dofinansowaniu w ramach programu Czyste powietrze 2024. Sprawdź – panele fotowoltaiczne poznań, pompa ciepła poznań

Alergie – jak łagodzić objawy?

Radzenie sobie z alergią zależy od jej objawów. Leczenie objawowe obejmuje stosowanie sterydów donosowych, które pomagają w przypadku alergicznego nieżytu nosa. Sterydy donosowe zmniejszają stan zapalny błony śluzowej, co przynosi ulgę w postaci odblokowania nosa i zmniejszenia wydzieliny. Leki przeciwhistaminowe, stosowane donosowo lub doustnie, łagodzą różnorodne objawy alergiczne, takie jak swędzenie, katar i łzawienie oczu. Przeciwhistaminowe leki drugiej generacji, takie jak ceteryzyna czy loratadyna, są szczególnie skuteczne i mają mniej skutków ubocznych w porównaniu z lekami pierwszej generacji.

Zainwestowanie w oczyszczacz powietrza do sypialni może znacznie poprawić jakość powietrza w pomieszczeniach, usuwając z niego alergeny takie jak pyłki, roztocza i pleśń. Unikanie przebywania na zewnątrz w okresach wysokiego stężenia pyłków jest również ważne. Najlepiej planować aktywności na świeżym powietrzu wczesnym rankiem lub późnym wieczorem, gdy stężenie pyłków jest niższe. Śledzenie kalendarza pylenia, dostępnego w internecie lub w serwisach pogodowych, może pomóc w planowaniu codziennych aktywności i unikania ekspozycji na alergeny.

Leczenie przyczynowe, takie jak immunoterapia swoista, znana również jako odczulanie, polega na podawaniu specjalnych preparatów alergenów podskórnie lub podjęzykowo, co prowadzi do zmniejszenia nasilenia objawów przy kontakcie z alergenem. Immunoterapia jest jedynym leczeniem, które może zmienić naturalny przebieg alergii, prowadząc do poprawy komfortu życia.

Komponujesz domową biblioteczkę? Sprawdź ofertę – regał na książki

Zapobieganie alergiom

Choć alergii nie można całkowicie wyeliminować, można próbować zapobiegać ich nabywaniu poprzez zdrowy tryb życia. Unikanie wysoko przetworzonej żywności bogatej w konserwanty i barwniki jest kluczowe, gdyż niektóre dodatki do żywności mogą wywoływać reakcje alergiczne.

Spożywanie naturalnych, świeżych produktów oraz regularna aktywność fizyczna wzmacniają organizm i mogą przyczynić się do lepszego funkcjonowania układu odpornościowego.

Alergie mogą pojawić się w każdym wieku, nawet w podeszłym. Kluczowe jest, aby osoby z alergiami regularnie konsultowały się z alergologiem, który pomoże dobrać odpowiednie leczenie i strategie zarządzania objawami.

Twoje ciało potrzebuje odprężenia? Skorzystaj z zabiegów w ramach usług masaż Poznań i pozbądź się wszelkich dolegliwości! W przypadku różnego rodzaju kontuzji, przeciążeń lub nadwyrężeń, zachęcamy do skorzystania z zabiegów w ramach usług fizjoterapia Poznań.