W ostatnich dniach na poznańskich ulicach miały miejsce masowe kontrole przeprowadzane przez policję oraz Inspektorat Transportu Drogowego. Ich celem byli zagraniczni taksówkarze pracujący dla aplikacji takich jak Uber czy Bolt. Wprowadzane od 17 czerwca nowe przepisy wymagają, aby każdy obcokrajowiec pracujący w usługach przewozowych posiadał polskie prawo jazdy. Działania te mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa na polskich drogach.

Przeczytaj również: Czy nowy dworzec Poznań Główny stanie się rzeczywistością?

Poznaj ofertę sklepu Jestu! Sprawdź: stacje ładowania samochodów elektrycznych, klimatyzator sklep

Nowe przepisy dla taksówkarzy

W odpowiedzi na liczne skargi dotyczące nieznajomości polskich przepisów drogowych przez zagranicznych kierowców, władze zdecydowały się na zaostrzenie regulacji. Zgodnie z nowymi przepisami, każdy obcokrajowiec chcący pracować jako kierowca taksówki w Polsce, musi:

  1. Posiadać polskie prawo jazdy.
  2. Przebywać na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez co najmniej 185 dni w każdym roku kalendarzowym, ze względu na swoje osobiste lub zawodowe więzi lub posiadać zaświadczenie o studiowaniu przez co najmniej 6 miesięcy w roku.
  3. Złożyć odpowiednie dokumenty, w tym kserokopię prawa jazdy wraz z tłumaczeniem wykonanym przez tłumacza przysięgłego lub konsula RP oraz kserokopię dokumentu potwierdzającego prawo pobytu w Polsce.

Dokonaj termomodernizacji budynku lub kup nowe źródło ciepła do swojego domu, dzięki dofinansowaniu w ramach programu Czyste powietrze 2024. Sprawdź – panele fotowoltaiczne poznań, pompa ciepła poznań

Nowe przepisy a masowe policyjne kontrole

20 czerwca, czyli trzy dni po wejściu w życie nowych przepisów, na poznańskich ulicach pojawiły się wzmożone kontrole policji oraz Inspektoratu Transportu Drogowego. Funkcjonariusze dokładnie sprawdzali dokumenty wszystkich zagranicznych kierowców, którzy pracowali „na aplikacji”. Koncentrując się na posiadaniu przez nich polskich praw jazdy oraz innych wymaganych dokumentów.

Andrzej Borowiak, rzecznik wielkopolskiej policji, skomentował te działania: „Działania przeprowadzane są w wielu miejscach. Mają one związek z nowymi przepisami, które weszły w życie 17 czerwca.”

Zadbaj o swoją wygodę i przestrzeń do pracy! Biurko gabinetowe – ergonomiczne rozwiązanie do Twojego biura.

Sankcje za nieprzestrzeganie przepisów

Kontrole wykazały liczne naruszenia, co skutkowało nałożeniem wielu mandatów. Nowe przepisy są surowo egzekwowane, co ma odstraszyć potencjalnych naruszycieli i zapewnić większe bezpieczeństwo wszystkim uczestnikom ruchu drogowego. Władze podkreślają, że przestrzeganie nowych regulacji jest kluczowe dla poprawy jakości usług przewozowych oraz bezpieczeństwa pasażerów.

Zmiany te stanowią ważny krok w kierunku zwiększenia bezpieczeństwa na polskich drogach, jednocześnie stawiając wyzwania przed zagranicznymi kierowcami, którzy muszą dostosować się do nowych wymogów, aby kontynuować swoją pracę w Polsce.

Potrzebujesz zadbać o swoje ciało i ducha? To możliwe dzięki usługom masaż Poznań i fizjoterapia Poznań. Zapoznaj się z szeroką ofertą gabinetu fizjoterapii Szymona Budnika