Podczas ostatniej sesji Rady Miasta Poznania wybuchła awantura wokół przyznania tytułu Zasłużonego dla Miasta. Radni PiS zgłosili kandydaturę profesora Wojciecha Rypniewskiego. Jednakże została ona wycofana po sprzeciwie innych radnych ze względu na ujawnienie homofobicznych treści na profilu profesora na Facebooku.

Przeczytaj również: Sprawa narkotyków na UAP trafia do prokuratury

Potrzebujesz zadbać o swoje ciało i ducha? To możliwe dzięki usługom masaż Poznań i fizjoterapia Poznań. Zapoznaj się z szeroką ofertą gabinetu fizjoterapii Szymona Budnika

Imieniny patronów miasta

Z okazji imienin patronów miasta, Piotra i Pawła, corocznie przyznawane są wyróżnienia. Tym razem tytuł Honorowego Obywatela Miasta Poznania otrzymała była przewodnicząca Rady Miasta i była senator PO, Jadwiga Rotnicka. Trzy osoby miały odebrać tytuł Zasłużonego dla Miasta Poznania: Krystyna Babiak, Andrzej Byrt i Włodzimierz Marciniak. Czwartym wyróżnionym miał być prof. Wojciech Rypniewski, jednak jego kandydaturę wycofano w ostatniej chwili.

Poszukujesz mebli, aby urządzić swoje biuro? Meble biurowe Poznań – ergonomia i design w jednym! 

Awantura – burzliwa sesja Rady Miasta

Podczas sesji absolutoryjnej doszło do dyskusji na temat przyznania tytułu prof. Rypniewskiemu. Radny PiS Mateusz Rozmiarek przedstawił sylwetkę kandydata. Podkreślił przy tym jego znaczący dorobek naukowy w dziedzinie biokrystalografii i liczne osiągnięcia. W tym odznaczenia Złotym Krzyżem Zasługi i Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Jednak radna KO Małgorzata Dudzic-Biskupska zgłosiła wniosek o zdjęcie głosowania nad kandydaturą z porządku obrad. To z kolei wywołało protesty radnych PiS, domagających się wyjaśnień i ujawnienia „prawdziwych przyczyn” zmiany stanowiska. Przewodniczący Rady Miasta, Grzegorz Ganowicz, wycofał projekt uchwały.

Dokonaj termomodernizacji budynku lub kup nowe źródło ciepła do swojego domu, dzięki dofinansowaniu w ramach programu Czyste powietrze 2024. Sprawdź – panele fotowoltaiczne poznań, pompa ciepła poznań

Kontrowersyjne wpisy na Facebooku

Poznańska „Gazeta Wyborcza” ustaliła, że powodem wycofania poparcia dla prof. Rypniewskiego okazały się homofobiczne wpisy na jego profilu na Facebooku, które ujawnił radny KO Wojciech Chudy. Przeglądając otwarty profil naukowca, Chudy natrafił na liczne kontrowersyjne treści, które uznał za niezgodne z tytułem Zasłużonego dla Miasta Poznania. Ujawnienie tych treści doprowadziło do tego, że radni KO i Lewicy zdecydowali się wycofać swoje poparcie.

Radny PiS Zbigniew Czerwiński zapowiedział „retorsje” wobec Koalicji Obywatelskiej. Choć Czerwiński nie sprecyzował, na czym retorsje będą polegać, zasugerował, że mogą dotyczyć kandydatów zgłoszonych przez KO, czyli Andrzeja Byrta i Jadwigi Rotnickiej.

Poznaj ofertę sklepu Jestu! Sprawdź: stacje ładowania samochodów elektrycznych, klimatyzator sklep

Powtarzająca się awantura

To nie pierwszy raz, gdy kandydatura zgłoszona przez PiS wywołuje kontrowersje. W 2022 roku podobna sytuacja miała miejsce w przypadku prof. Jacka Kowalskiego, którego homofobiczne wypowiedzi również spotkały się z krytyką i odrzuceniem jego kandydatury przez większość radnych.

Ostatecznie prof. Rypniewski nie otrzyma wyróżnienia, co podkreśla wagę, jaką Rada Miasta przywiązuje do postaw i wypowiedzi kandydatów na tytuł Zasłużonego dla Miasta Poznania.