Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu (UAP) złożył zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa. Dotyczy ono posiadania, zażywania i nakłaniania do używania substancji przez pracowników uczelni. Sprawa rozpoczęła się po tym, jak byłe studentki UAP-u skontaktowały się z Fundacją Czas Kobiet, opowiadając o swoich doświadczeniach na uczelni.

Przeczytaj również: Poznańskie uczelnie spadły w prestiżowym rankingu. Poza jedną

Twoje ciało potrzebuje odprężenia? Skorzystaj z zabiegów w ramach usług masaż Poznań i pozbądź się wszelkich dolegliwości! W przypadku różnego rodzaju kontuzji, przeciążeń lub nadwyrężeń, zachęcamy do skorzystania z zabiegów w ramach usług fizjoterapia Poznań.

Sprawa narkotyków – oskarżenia byłych studentek

Byłe studentki opisały sytuacje, w których dochodziło do podawania narkotyków i alkoholu przez pracowników UAP-u oraz wymuszania kontaktów seksualnych. Przedstawicielki Fundacji Czas Kobiet, na prośbę absolwentek, wysłały pisma do władz uczelni, opisując zachowania poznańskich wykładowców.

Według relacji studentek, jeden z wykładowców miał imprezować ze studentkami, proponować i zażywać narkotyki, a także sypiać z nimi. Opisano również wspólny wyjazd do Hongkongu, podczas którego wykładowcy mieli odwiedzać domy publiczne.

Jeden z profesorów miał składać niemoralne propozycje młodszym od siebie studentkom. Ponadto, wysyłać im wiadomości o podtekście erotycznym oraz upijać osoby niepełnoletnie. Inny wykładowca miał w niestosowny sposób wypowiadać się do jednej ze studentek oraz niestosownie dotykać współpracowniczkę uczelni.

W liście pojawia się również zarzut wobec doktoranta, który miał częstować studentki narkotykami i alkoholem. Co więcej, zarazić jedną z byłych partnerek wirusem HPV. Opisane wydarzenia miały miejsce na przestrzeni ostatnich siedmiu lat.

Zadbaj o swoją wygodę i przestrzeń do pracy! Biurko gabinetowe – ergonomiczne rozwiązanie do Twojego biura.

Reakcja fundacji Czas Kobiet

Fundacja Czas Kobiet, zajmująca się pomocą kobietom, które doświadczyły przemocy, zadeklarowała współpracę z wymiarem sprawiedliwości. Grupa studentek, która opowiedziała o swoich przeżyciach i skierowała oskarżenia na poszczególnych pracowników UAP-u, pozostaje anonimowa. Fundacja zobowiązała się udostępnić wszystkie niezbędne informacje sądowi, jeśli dojdzie do postępowania karnego lub cywilnego.

W odpowiedzi na zaistniałą sytuację, ponad 200 osób podpisało petycję w sprawie wprowadzenia na uczelni anonimowych ankiet oraz kodeksu etyki dla pracowników. Te działania mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa i komfortu studentów na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu.

Dokonaj termomodernizacji budynku lub kup nowe źródło ciepła do swojego domu, dzięki dofinansowaniu w ramach programu Czyste powietrze 2024. Sprawdź – panele fotowoltaiczne poznań, pompa ciepła poznań

Podsumowanie

Sprawa narkotyków i nadużyć na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu jest niezwykle poważna i wymaga dokładnego zbadania przez organy ścigania. Władze uczelni, Fundacja Czas Kobiet oraz społeczność studencka podjęły kroki w celu ujawnienia prawdy i zapobieżenia podobnym sytuacjom w przyszłości. Teraz pozostaje czekać na dalszy rozwój wydarzeń i działania prokuratury.

Potrzebny Ci klimatyzator do domu? Zapoznaj się z ofertą sklepu Jestu!