Fundusze Europejskie zasilą konta województwa Wielkopolskiego. Wiemy już jakie wsparcie finansowe zostanie udzielone w ramach programu na lata 2021-2027. Umowy dotyczące finansowania podpisano między Urzędem Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego a Bankiem Gospodarstwa Krajowego (BGK). Program obejmuje szerokie wsparcie zarówno dla firm, jak i samorządów. Jednakże koncentruje się głównie na rozwój odnawialnych źródeł energii (OZE) oraz gospodarki obiegu zamkniętego (GOZ).

Przeczytaj również: Awantura o tytuł Zasłużonego dla Miasta

Twoje ciało potrzebuje odprężenia? Skorzystaj z zabiegów w ramach usług masaż Poznań i pozbądź się wszelkich dolegliwości! W przypadku różnego rodzaju kontuzji, przeciążeń lub nadwyrężeń, zachęcamy do skorzystania z zabiegów w ramach usług fizjoterapia Poznań.

Fundusze Europejskie – inwestycje w odnawialne źródła energii

BGK poinformował, że znacząca część środków, ponad 306 mln zł, zostanie przeznaczona na rozwój odnawialnych źródeł energii. Jednakże, z tej kwoty, 214 mln zł pochodzi bezpośrednio z funduszy unijnych. Środki te będą dostępne w formie pożyczek wspierających inwestycje w OZE na warunkach preferencyjnych oraz rynkowych. Z dodatkową możliwością częściowego umorzenia kapitału w niektórych przypadkach.

Pieniądze te mogą być wykorzystane na budowę i rozbudowę instalacji wytwarzających energię elektryczną, cieplną oraz chłód. Dodatkowo, funduszy tych można użyć do tworzenia magazynów energii związanych z nowymi lub zmodernizowanymi źródłami OZE oraz ich przyłączenia do sieci.

Poszukujesz mebli, aby urządzić swoje biuro? Meble biurowe Poznań – ergonomia i design w jednym! 

Fundusze Europejskie – beneficjenci

Oferta skierowana jest do różnorodnych podmiotów, w tym:

 • przedsiębiorców,
 • jednostek samorządu terytorialnego,
 • organizacji pozarządowych,
 • spółdzielni energetycznych,
 • wspólnot mieszkaniowych,
 • uczelni.

Dokonaj termomodernizacji budynku lub kup nowe źródło ciepła do swojego domu, dzięki dofinansowaniu w ramach programu Czyste powietrze 2024. Sprawdź – panele fotowoltaiczne poznań, pompa ciepła poznań

Wsparcie dla gospodarki obiegu zamkniętego

Druga umowa koncentruje się na pożyczkach wspierających transformację w kierunku gospodarki obiegu zamkniętego oraz zasobooszczędnej. Co więcej, budżet na ten cel wynosi ponad 183 mln zł, w tym 128 mln zł z funduszy unijnych. Inwestycje te mają na celu zmniejszenie negatywnego wpływu na środowisko poprzez projekty związane z efektywnym wykorzystaniem zasobów oraz technologiami ograniczającymi zużycie materiałów i generowanie odpadów. Z pożyczek na rzecz gospodarki obiegu zamkniętego będą mogły skorzystać:

 • duże przedsiębiorstwa,
 • małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP),
 • przedsiębiorstwa mid-caps oraz small mid-caps,
 • jednostki organizacyjne JST z osobowością prawną,
 • podmioty świadczące usługi wodno-ściekowe.

BGK planuje wybór partnerów finansujących, którzy będą udzielali pożyczek na terenie województwa wielkopolskiego poprzez przetargi. Pożyczki będą dostępne prawdopodobnie w czwartym kwartale tego roku.

Potrzebny Ci klimatyzator do domu? Zapoznaj się z ofertą sklepu Jestu!

Podsumowanie

Program Fundusze Europejskie dla Wielkopolski 2021-2027 to ważna inicjatywa wspierająca rozwój regionu w dwóch kluczowych obszarach: odnawialnych źródeł energii oraz gospodarki obiegu zamkniętego. Dzięki podpisanym umowom między Urzędem Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego a Bankiem Gospodarstwa Krajowego, Wielkopolska otrzyma nie tylko znaczne środki finansowe, ale także możliwość realizacji projektów mających długoterminowy pozytywny wpływ na środowisko i gospodarkę regionu.