Poznań Główny znalazł się wśród trzech najczęściej wybieranych stacji kolejowych w Polsce. W 2023 roku obsłużył prawie 25 milionów podróżnych, zajmując drugie miejsce w kraju. To imponujące osiągnięcie świadczy o dużej popularności stacji wśród podróżnych oraz o jej strategicznym znaczeniu na mapie kolejowej Polski.

Przeczytaj również: Nowe umowy na odbiór odpadów w Poznaniu. Co to oznacza dla mieszkańców?

Zmagasz się z kontuzją bądź inną dolegliwością cielesną? Polecamy kontakt z wykwalifikowanym fizjoterapeutą, Szymonem Budnikiem. Specjalista udzieli Ci pomocy w ramach usług masaż Poznań i fizjoterapia Poznań.

Poznań Główny – ilu pasażerów odwiedziło stację?

Według najnowszych danych Urzędu Transportu Kolejowego, stacja Wrocław Główny utrzymała swoją pozycję jako najpopularniejsza stacja kolejowa w Polsce. W 2023 roku przez jej perony przewinęło się aż 29,4 miliona pasażerów. Co więcej, to stanowi 3,9% całkowitej wymiany pasażerskiej w kraju. Średnio, na godzinę zatrzymywało się tam ponad 20 pociągów. Ponadto, każdy z nich przewoził około 166 osób.

Nasza stacja nie pozostaje daleko w tyle, zajmując drugie miejsce z liczbą 24,9 miliona pasażerów. Codziennie, przez stację przewijało się niemal 18 pociągów na godzinę. Co więcej, na każdy z nich przypadało ponad 160 wsiadających lub wysiadających osób. To czyni poznańską stację jednym z kluczowych węzłów komunikacyjnych w Polsce, obsługującym dużą liczbę podróżnych zarówno z regionu, jak i z całego kraju.

Spędzasz dużo czasu przed komputerem? Zadbaj o swój komfort i wygodę! Sprawdź: Biurko komputerowe

Jakie miasta pokonał Poznań Główny?

Na trzecim miejscu uplasował się Kraków Główny, z wynikiem 23,4 miliona pasażerów rocznie. Stacja obsługiwała podobną liczbę pociągów jak Poznań. To z kolei świadczy o jej dużym znaczeniu dla pasażerów. Kraków, będący jednym z najważniejszych ośrodków turystycznych w Polsce, przyciąga wielu podróżnych, co znajduje odzwierciedlenie w liczbach.

W 2023 roku największą dynamikę wzrostu zanotowały Zielona Góra (29,4%), Rzeszów (28,5%) oraz Kraków (23,4%). W ubiegłym roku aż 15 stacji odnotowało natężenie ruchu powyżej 10 pociągów na godzinę, w tym m.in. Warszawa Zachodnia, Wrocław Główny, Gdynia Główna, Poznań Główny, Kraków Główny oraz Katowice.

Dokonaj termomodernizacji budynku lub kup nowe źródło ciepła do swojego domu, dzięki dofinansowaniu w ramach programu Czyste powietrze 2024. Sprawdź – panele fotowoltaiczne poznań, pompa ciepła poznań

Podsumowanie

Te statystyki pokazują rosnące zapotrzebowanie na podróże kolejowe w Polsce oraz znaczenie kluczowych stacji w systemie transportowym kraju. Poznań Główny, dzięki swojej strategicznej lokalizacji i dobrej infrastrukturze, odgrywa w tym systemie kluczową rolę, przyciągając miliony podróżnych każdego roku.

Potrzebny Ci klimatyzator do domu? Zapoznaj się z ofertą sklepu Jestu!