Od 25 lat monitoring miejski w Poznaniu odgrywa kluczową rolę w zapewnianiu bezpieczeństwa mieszkańcom. Obecnie w mieście działa 1 433 kamer, a w 2024 roku planowane są dalsze inwestycje. Co więcej, miasto przeznaczy 3,5 mln złotych na rozwój systemu monitoringu. Dzięki temu będzie można zainstalować dodatkowych 60 kamer, zwiększając tym samym bezpieczeństwo na poznańskich ulicach.

– Bezpieczeństwo mieszkańców jest naszym priorytetem. Aktualnie jednym z najważniejszych działań w tym obszarze jest kwestia rozwoju. Stawiamy również na modernizację systemu monitoringu miejskiego – mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Miasta.

Przeczytaj również: Poznań Główny w czołówce: TOP 3 najpopularniejszych stacji kolejowych w Polsce

Potrzebny Ci klimatyzator do domu? Zapoznaj się z ofertą sklepu Jestu!

Monitoring miejski = znaczna poprawa bezpieczeństwa

Rozbudowana sieć monitoringu miejskiego w Poznaniu pozwala na szybkie wykrywanie niebezpiecznych sytuacji. W październiku 2022 roku uruchomiono Zintegrowane Centrum Zarządzania Kryzysowego i Oglądu Monitoringu Wizyjnego, które połączyło 6 stacji monitoringu rozproszonych po całym mieście. W 2023 roku zarejestrowano 9 264 zdarzenia wymagające interwencji. To oznacza wzrost o 58% w porównaniu do 5 849 zdarzeń z 2021 roku, zanim otwarto centrum.

Najbardziej wzrosła wykrywalność interwencji związanych z osobami bezdomnymi (o 271%), blokowaniem ruchu (o 160%) oraz piciem alkoholu (o 63%). System monitoringu używa około 400 stróżów bezpieczeństwa. W tym pracowników straży miejskiej, policji, ZDM, MPK, CZK, straży granicznej, ABW, urzędu miasta, Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego oraz Komendy Miejskiej PSP.

Dokonaj termomodernizacji budynku lub kup nowe źródło ciepła do swojego domu, dzięki dofinansowaniu w ramach programu Czyste powietrze 2024. Sprawdź – panele fotowoltaiczne poznań, pompa ciepła poznań

Nowe kamery na poznańskich ulicach

Nowe kamery będą instalowane m.in. w okolicach ronda Obornickiego oraz na skrzyżowaniu ulic Lutyckiej i Strzeszyńskiej. Dodatkowo, kamery trafią na osiedla Podolany, Zielony Dębiec, Świerczewo i Wilda, a także na kolejne osiedla: Krzyżowniki-Smochowice, Antoninek-Zieliniec-Kobylepole i Ostrów Tumski-Śródka-Zawady-Komandoria, finansowane przez rady osiedli. Do końca tego roku monitoring rozszerzy się na skrzyżowaniach Starego Miasta, takich jak Półwiejska i Królowej Jadwigi oraz Solna i al. Niepodległości.

Poszukujesz mebli, aby urządzić swoje biuro? Meble biurowe Poznań – ergonomia i design w jednym! 

Monitoring miejski – inwestycje w przyszłość

W ramach tegorocznych inwestycji, rozszerzą monitoring miejski na osiedlach Rataje, Grunwald Północ i Wola oraz w parkach im. Karola Marcinkowskiego i im. Izabeli i Jarogniewa Drwęskich.

– W tych lokalizacjach przybędzie 11 kamer – dodają urzędnicy.

Monitoring miejski w Poznaniu, stale rozwijany i modernizowany, jest kluczowym elementem w strategii poprawy bezpieczeństwa mieszkańców. Dzięki inwestycjom i nowym technologiom, Poznań staje się miastem coraz bezpieczniejszym, gdzie mieszkańcy mogą czuć się chronieni i pewni.

Potrzebujesz zadbać o swoje ciało i ducha? To możliwe dzięki usługom masaż Poznań i fizjoterapia Poznań. Zapoznaj się z szeroką ofertą gabinetu fizjoterapii Szymona Budnika