Rządowy projekt dofinansowania zakupu rowerów elektrycznych i cargo, opublikowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, wzbudza duże zainteresowanie wśród mieszkańców oraz firm transportowych. Program „Mój Rower Elektryczny” ma na celu nie tylko wspieranie ekologicznego transportu, ale również promowanie zdrowego trybu życia poprzez stosowanie nowoczesnych rozwiązań mobilności.

Przeczytaj również: Nietypowy pomysł na wakacje – fabryka na wynos

Twoje ciało potrzebuje odprężenia? Skorzystaj z zabiegów w ramach usług masaż Poznań i pozbądź się wszelkich dolegliwości! W przypadku różnego rodzaju kontuzji, przeciążeń lub nadwyrężeń, zachęcamy do skorzystania z zabiegów w ramach usług fizjoterapia Poznań.

„Mój Rower Elektryczny” – cele programu

Głównymi celami programu są:

  • Redukcja emisji dwutlenku węgla poprzez zachęcanie do korzystania z rowerów elektrycznych.
  • Rozwój dobrych praktyk transportowych związanych z wykorzystaniem elektrycznych środków transportu.
  • Promowanie zdrowego trybu życia poprzez stymulowanie aktywności fizycznej.

Zadbaj o swoją wygodę i przestrzeń do pracy! Biurko gabinetowe – ergonomiczne rozwiązanie do Twojego biura.

„Mój Rower Elektryczny” – dofinansowanie i budżet

Projekt przewiduje możliwość dofinansowania zakupu rowerów elektrycznych oraz rowerów cargo w wysokości do 50% kosztów, jednak nie więcej niż 5000 zł dla zwykłych rowerów i 9000 zł dla rowerów cargo. Dofinansowanie będzie miało formę refundacji poniesionych wydatków. Całkowity budżet programu może sięgnąć nawet 300 milionów złotych.

Dokonaj termomodernizacji budynku lub kup nowe źródło ciepła do swojego domu, dzięki dofinansowaniu w ramach programu Czyste powietrze 2024. Sprawdź – panele fotowoltaiczne poznań, pompa ciepła poznań

Szczegóły i warunki programu

Program „Mój Rower Elektryczny” będzie realizowany w latach 2025–2029, a umowy dotacyjne będą zawierane do 30 czerwca 2029 roku. Dofinansowanie będzie obejmowało zakupy rowerów realizowane od 30 czerwca 2024 roku do 30 maja 2029 roku. W ramach programu mogą ubiegać się o dofinansowanie zarówno osoby fizyczne, jak i samorządy oraz firmy kurierskie i transportowe.

Kupowane rowery muszą być nowe oraz spełniać określone wymagania, takie jak posiadanie naklejki identyfikacyjnej i rejestracja w Policji. Dotacje obejmą tylko rowery wyprodukowane przez producenta z kraju Unii Europejskiej.

Potrzebny Ci klimatyzator do domu? Zapoznaj się z ofertą sklepu Jestu!

Konsultacje społeczne

Obecnie trwają konsultacje społeczne projektu, które potrwają do 18 lipca 2024 roku. Wszystkie uwagi i sugestie dotyczące projektu można zgłaszać za pośrednictwem strony internetowej Funduszu.

Projekt „Mój Rower Elektryczny” ma szansę wpłynąć pozytywnie na środowisko oraz mobilność mieszkańców Polski, zachęcając do ekologicznych i zdrowych wyborów w transporcie miejskim i podmiejskim. Dofinansowanie zakupu rowerów elektrycznych może również wspomóc rozwój lokalnych gospodarek i przyczynić się do poprawy jakości życia.