Poznaliśmy wyniki egzaminów ósmoklasisty 2024, które rzucają światło na poziom wiedzy uczniów w Wielkopolsce i Poznaniu. Jak tegoroczne testy poszły młodym wielkopolanom, a jak sytuacja wyglądała w samym Poznaniu?

Przeczytaj również: Poznań w formie – piknik pełen zdrowia, edukacji i zabawy

Potrzebujesz zadbać o swoje ciało i ducha? To możliwe dzięki usługom masaż Poznań i fizjoterapia Poznań. Zapoznaj się z szeroką ofertą gabinetu fizjoterapii Szymona Budnika

Egzamin ósmoklasisty 2024

Egzamin ósmoklasisty to ważny test sprawdzający wiedzę uczniów z różnych przedmiotów na poziomie klas I-VIII szkoły podstawowej. W tegorocznej edycji do egzaminu przystąpiło ponad 226 tysięcy uczniów z całej Polski. Egzamin odbywał się w dniach od 14 do 16 maja. Obejmował testy z trzech kluczowych przedmiotów: języka polskiego, matematyki oraz języka obcego nowożytnego.

Spędzasz dużo czasu przed komputerem? Zadbaj o swój komfort i wygodę! Sprawdź: Biurko komputerowe

Średnie wyniki krajowe

Wyniki tegorocznych egzaminów ósmoklasisty w Polsce kształtowały się następująco:

  • Język polski: 61%
  • Matematyka: 52%
  • Język angielski: 66%

Dokonaj termomodernizacji budynku lub kup nowe źródło ciepła do swojego domu, dzięki dofinansowaniu w ramach programu Czyste powietrze 2024. Sprawdź – panele fotowoltaiczne poznań, pompa ciepła poznań

W Wielkopolsce wyniki były nieco niższe od średnich krajowych. Do egzaminu z języka polskiego przystąpiło 16 389 uczniów, osiągając średni wynik 57,48%. Co więcej, to plasuje region na 11. miejscu w kraju. Z matematyki egzaminowało się 16 381 uczniów, uzyskując średni wynik 48,57%, również na 11. miejscu. Najwięcej uczestników, bo 16 578, przystąpiło do egzaminu z języka angielskiego, osiągając średni wynik 64,37%. Ponadto, to pozwoliło Wielkopolsce zająć 9. miejsce w kraju.

Poznaj ofertę sklepu Jestu! Sprawdź: stacje ładowania samochodów elektrycznych, klimatyzator sklep

Jak egzaminy poszły młodym Poznaniakom?

Wyniki uczniów z Poznania w egzaminie ósmoklasisty 2024 okazały się wyższe od średnich krajowych i wojewódzkich. Młodzi Poznaniacy osiągnęli imponujące rezultaty:

  • Język polski: 64%
  • Matematyka: 58,4%
  • Język angielski: 75,8%

Te wyniki wskazują na wysoki poziom przygotowania poznańskich uczniów oraz efektywność lokalnych placówek edukacyjnych. Porównując rezultaty, można zauważyć, że Poznań wypada znacznie lepiej niż średnia krajowa, szczególnie w przypadku języka angielskiego, gdzie różnica wynosi aż 9,8 punktów procentowych.

Podsumowanie

Egzaminy ósmoklasisty 2024 potwierdzają, że uczniowie z Poznania i Wielkopolski prezentują solidny poziom wiedzy. Mimo że średnie wyniki w Wielkopolsce były nieco niższe od krajowych, to Poznań może pochwalić się wyższymi wynikami w każdym z trzech przedmiotów. Wyniki te są świadectwem skuteczności edukacji w regionie i zaangażowania zarówno uczniów, jak i nauczycieli.

Wysokie wyniki uczniów z Poznania cieszą i są dobrą prognozą na przyszłość, pokazując, że miasto ma potencjał do dalszego rozwoju edukacyjnego. Warto podkreślić, że takie osiągnięcia to rezultat ciężkiej pracy i determinacji zarówno ze strony uczniów, jak i całej społeczności szkolnej.