W obliczu dynamicznego rozwoju rynku samochodów elektrycznych w Polsce oraz rosnącej potrzeby zwiększenia dostępności stacji ładowania, Łukasiewicz – Poznański Instytut Technologiczny i firma Czysta Polska postanowili stworzyć innowacyjne rozwiązanie. Jest to podziemna ładowarka do aut elektrycznych w formie wysuwanego słupka. To nowatorskie podejście ma szansę odmienić sposób, w jaki postrzegamy stacje ładowania, zarówno pod względem funkcjonalności, jak i estetyki.
Przeczytaj również: Poznański Budżet Obywatelski 2025 – wyniki
Marzysz o pracy za granicą? Workdei może Ci w tym pomóc! Jako firma specjalizująca się w usługach m.in leasingu pracowniczego, outsourcingu personelu czy obsługi kadrowo-płacowej, oferuje szeroki zakres możliwości zatrudnienia w różnych krajach europejskich. Sprawdź: pracownicy z zagranicy Poznań
Podziemna ładowarka – wynalazek na miarę potrzeb
Na koniec października 2024 roku liczba samochodów elektrycznych w Polsce przekroczyła 132 tys. Natomiast liczba dostępnych publicznych punktów ładowania wyniosła 8184 (4528 stacji). Choć elektromobilność staje się coraz bardziej popularna, wciąż napotyka przeszkody. Są to m.in. ograniczona liczba stacji ładowania czy ich niska integracja z przestrzenią miejską.
Rozwiązanie opracowane przez polskich naukowców i inżynierów może być odpowiedzią na te wyzwania. Podziemna ładowarka ma być bardziej praktyczna, dostępna i estetyczna. Ponadto, to może zwiększyć jej akceptację wśród użytkowników oraz społeczności lokalnych.
Nie wiesz zaaranżować swój dom i potrzebujesz wsparcia architekta i konstruktora? Mamy dla Ciebie doskonałą ofertę! Sprawdź: biuro architektoniczne Poznań
Jak działa podziemna ładowarka?
Konstrukcja nowej stacji ładowania opiera się na minimalistycznym designie. Na powierzchni ziemi widoczna będzie jedynie dyskretna klapka. W momencie potrzeby ładowania kierowca otwiera klapkę, wyciąga kabel i podłącza go do swojego pojazdu. Proces ładowania będzie można uruchomić za pomocą aplikacji mobilnej. Rozwiązanie to niesie za sobą liczne korzyści:
- Estetyka. Stacja doskonale wkomponuje się w otoczenie, nie zaburzając krajobrazu miejskiego.
- Bezpieczeństwo. Podziemna konstrukcja ochroni urządzenie przed warunkami atmosferycznymi.
- Funkcjonalność. Nie stanowi przeszkody dla pieszych czy rowerzystów.
Zadbaj o swoją wygodę i przestrzeń do pracy! Biurko gabinetowe – ergonomiczne rozwiązanie do Twojego biura.
Dla kogo?
Podziemne ładowarki sprawdzą się szczególnie na osiedlowych i firmowych parkingach, gdzie kierowcy mogą pozostawić samochód na dłuższy czas, np. na noc lub w trakcie pracy. Ich uniwersalność oraz dynamiczne zarządzanie energią sprawiają, że są ekonomiczne i przyjazne środowisku.
Testy prototypu mają rozpocząć się już na początku 2025 roku. Jeśli zakończą się pomyślnie, podziemne ładowarki mogą stać się standardem w miejskich przestrzeniach. Ponadto. mogą znacząco przyczynić się do rozwoju elektromobilności w Polsce.
Czy podziemne ładowarki staną się przyszłością elektromobilności? Wszystko wskazuje na to, że tak.