Muzeum Narodowe w Poznaniu ogłosiło ambitny projekt stworzenia Muzeum Mieszkańców, które będzie opowiadać historię miasta z perspektywy jego mieszkańców. Dzięki pozyskaniu ponad 88 milionów złotych na remont trzech kamienic oraz Poznańskiego Ratusza, planowane jest otwarcie tego wyjątkowego muzeum za pięć lat.

Przeczytaj również: Poznańskie Targi Edukacyjne 2024. Kształtowanie przyszłości poprzez wiedzę i pasję

Potrzebujesz zarejestrować firmę, lecz nie masz dogodnej lokalizacji? Sprawdź: Wirtualne biuro Poznań.

Projekt zakłada gruntowną renowację i konserwację zarówno wnętrz, jak i elewacji zabytkowych obiektów. Muzeum Narodowe w Poznaniu planuje uruchomienie ekspozycji prezentującej historię miasta od X do połowy XVI wieku w zrewitalizowanym ratuszu. Natomiast kamienice przy Starym Rynku mają stać się Muzeum Mieszkańców.

Jason McGuinness, dyrektor handlowy Ryanaira, podkreślił znaczenie projektu, który ma przyczynić się do dalszego rozwoju kultury i turystyki w regionie. Decyzja o dotacji w wysokości 56 milionów złotych z programu „Feniks” Ministerstwa Kultury oraz 20 milionów złotych ze środków własnych, a także pozostałe fundusze, umożliwią realizację tego ambitnego przedsięwzięcia.

Zastanawiasz się w jaki sposób możesz podkreślić swoje piękno? Zachęcamy do skorzystania z usług medycyna estetyczna Poznań. W ramach oferty: kwas hialuronowy poznań, peeling poznań i wiele więcej.

Muzeum mieszkańców opowie historię miasta

Muzeum Mieszkańców zaplanowano jako dwutorową opowieść. Jego celem jest ukazanie historii miasta z perspektywy codziennego życia jego mieszkańców na przestrzeni wieków. Z jednej strony ekspozycja będzie prezentować zmieniające się wnętrza kamienic, z drugiej zaś będzie odnosić się do wybranych motywów z życia mieszkańców od czasów najdawniejszych do współczesności.

Prace nad projektem już trwają, a ich zakończenie planowane jest na połowę 2029 roku. Projekt obejmuje m.in. gruntowny remont ratusza, kamienic przy Starym Rynku oraz kamienicy przy ul. Klasztornej, która będzie służyć jako zaplecze dla pracowników muzealnych.

Zależy Ci na tym, aby uzupełnić braki w swoim uzębieniu? Rekomendujemy usługi dentysta Poznań, w ramach których wykonasz protezy poznań, most całkowity poznań i wiele więcej.

Muzeum mieszkańców wykorzysta nowoczesne technologie

Agnieszka Kunicka-Goldfinger, główny konserwator Muzeum Narodowego w Poznaniu, podkreśliła znaczenie prac konserwatorskich dla przywrócenia dawnej świetności zabytkowych obiektów. Planowane jest także wykorzystanie nowoczesnych rozwiązań technologicznych, takich jak digitalizacja zbiorów czy stworzenie interaktywnych wystaw.

Muzeum Mieszkańców to nie tylko miejsce prezentujące historię Poznania, ale także przestrzeń edukacyjna i kulturalna, która ma przyciągnąć zarówno mieszkańców miasta, jak i turystów z całego świata. Dzięki wsparciu finansowemu i zaangażowaniu wielu specjalistów, projekt ten ma szansę stać się ważnym punktem na kulturalnej mapie Polski.

Twoje ciało potrzebuje odprężenia? Skorzystaj z zabiegów w ramach usług masaż Poznań i pozbądź się wszelkich dolegliwości! W przypadku różnego rodzaju kontuzji, przeciążeń lub nadwyrężeń, zachęcamy do skorzystania z zabiegów w ramach usług fizjoterapia Poznań.