Tradycyjnie kojarzona z lądującymi na niej samolotami, poznańska Ławica zmienia swój wizerunek. Oprócz funkcji lotniska, teraz staje się producentem energii i szykuje się do produkcji wodoru. To nie żart – najnowsze inwestycje mają przekształcić lotnisko w centrum ekologicznej i energetycznej innowacji.

Przeczytaj również: Bieg na TAK. Łamanie barier poprzez sport

Potrzebujesz zarejestrować firmę, lecz nie masz dogodnej lokalizacji? Sprawdź: Wirtualne biuro Poznań.

Ławica – energetyczna transformacja

Na terenie lotniska wybudowano ogromną farmę fotowoltaiczną, która rozpoczęła właśnie swoją działalność. To pierwsza tego typu inwestycja na lotnisku w Polsce. Farmę tworzy 21 rzędów instalacji fotowoltaicznych, składających się z 6896 paneli o powierzchni równoważnej 22 boiskom do piłki nożnej. Dzięki temu Lotnisko Poznań Ławica staje się bardziej samowystarczalne pod względem energetycznym.

Marcin Drzycimski, dyrektor ds. strategii i rozwoju Portu Lotniczego Poznań-Ławica, podkreśla, że celem farmy fotowoltaicznej jest nie tylko oszczędność na rachunkach za prąd, ale także zmniejszenie śladu ekologicznego.

Chcesz podkreślić swoje naturalne piękno? W ramach usług medycyna estetyczna Poznań możesz zdecydować się na szereg dostępnych zabiegów –wypełnianie zmarszczek poznań, modelowanie nosa poznań i wiele więcej. 

Wyzwania i perspektywy

Budowa farmy fotowoltaicznej na terenie lotniska nie była łatwym przedsięwzięciem. Konieczne było wykorzystanie specjalnych paneli, które pochłaniają promienie słoneczne, zamiast je odbijać, aby uniknąć oślepiania pilotów lądujących samolotów. Mimo tych wyzwań, Ławica stawia na zrównoważoną i efektywną produkcję energii.

Drzycimski wyjaśnia, że farma fotowoltaiczna ma dostarczyć około 60% potrzebnej energii dla funkcjonowania lotniska. Jednakże, główny apetyt na prąd lotnisko ma nocą, kiedy słońce nie świeci. Nadmiar wyprodukowanej energii, która nie zostanie zużyta w czasie rzeczywistym, będzie trafiać do sieci energetycznej.

Chcesz zadbać o stan swojego uzębienia? Dzięki usługom dentysta Poznań jest to możliwe! Sprawdź: proteza poznań, endodoncja poznań, poznań ekstrakcja zęba.

Ławica – wodór jako kolejny krok

Ławica nie zamierza poprzestać na produkcji energii elektrycznej. Planuje także budowę instalacji umożliwiającej produkcję wodoru na miejscu poprzez elektrolizę. Wyprodukowany w ten sposób wodór będzie można wykorzystać jako zielone paliwo, co stanowi krok w stronę bardziej zrównoważonej mobilności, szczególnie dla większych pojazdów.

Prezydent miasta Poznania, Jacek Jaśkowiak, podkreśla znaczenie tych inwestycji dla rozwoju ekologicznej infrastruktury transportowej. Planowane jest również zachęcanie firm do inwestowania w pojazdy zasilane wodorem oraz przyciąganie inwestorów, zwłaszcza z sektora data center, które potrzebują taniej energii do utrzymania serwerów przechowujących duże ilości danych.

Potrzebujesz zadbać o swoje ciało i ducha? To możliwe dzięki usługom masaż Poznań i fizjoterapia Poznań. Zapoznaj się z szeroką ofertą gabinetu fizjoterapii Szymona Budnika.

Podsumowanie

Transformacja Ławicy z tradycyjnego lotniska w centrum produkcji energii i wodoru pokazuje, jak lotniska mogą przyczynić się do walki ze zmianami klimatycznymi i rozwoju zrównoważonej mobilności. Inwestycje te nie tylko zmniejszą koszty eksploatacyjne lotniska, ale także przyspieszą rozwój ekologicznej infrastruktury transportowej w regionie.