W kwietniu br. rynek nieruchomości w Polsce, a szczególnie w Poznaniu, odnotował dynamiczny wzrost cen mieszkań, osiągając rekordowe poziomy. Według raportu opublikowanego przez portal RynekPierwotny.pl, ceny nieruchomości na rynku pierwotnym stale rosną, a średnia cena za metr kwadratowy mieszkania w Poznaniu sięgnęła ponad 13 tysięcy złotych, co stanowi wzrost o 3 proc. w porównaniu z poprzednim miesiącem. Rosnące ceny mieszkań – jakie są tego przyczyny?

Przeczytaj również: Noc Muzeów 2024. Niezwykła noc pełna kultury i historii

Potrzebujesz zadbać o swoje ciało i ducha? To możliwe dzięki usługom masaż Poznań i fizjoterapia Poznań. Zapoznaj się z szeroką ofertą gabinetu fizjoterapii Szymona Budnika

Rosnące ceny mieszkań na rynku pierwotnym

Ekspert rynku pierwotnego, Marek Wielgo, prognozuje, że tendencja wzrostowa cen mieszkań będzie kontynuowana w 2024 roku, głównie z powodu rosnących kosztów budowy. Deweloperzy podnoszą stawki, co z kolei przekłada się na zwiększone zainteresowanie kredytami mieszkaniowymi ze strony potencjalnych nabywców.

Poznań wyróżnia się na tle innych miast, ponieważ, pomimo wzrostu cen mieszkań, spadł wskaźnik popytu na nieruchomości, co skutkuje większą dostępnością ofert dla kupujących. Niemniej jednak deweloperzy nie wahają się podnosić cen, nawet dla nowych ofert wprowadzanych na rynek.

Prowadzisz firmę budowlaną i poszukujesz dla niej pracowników? Mig construction zrobią to za Ciebie! Rekrutacja pracowników zza granicy to ich specjalność. Załatwią za Ciebie wszelkie formalności, a ty dostaniesz zgrany zespół wykwalifikowanych specjalistów danej dziedziny. Skontaktuj się, aby poznać ofertę.

Rosnące ceny mieszkań – Poznań liderem

Warto zaznaczyć, że Poznań stał się liderem wzrostu cen mieszkań w okresie styczeń-kwiecień, osiągając średni wzrost cen o 7 proc. W rankingu tym, poza Poznaniem, wysoko uplasowały się także Warszawa i Łódź, gdzie ceny mieszkań wzrosły odpowiednio o 5 proc.

Na tle innych miast, Kraków wyróżnia się szczególnie wysokimi cenami nieruchomości, gdzie średnia cena za metr kwadratowy przekracza 18 tysięcy złotych. W Warszawie również trudno znaleźć mieszkania w niższej cenie, podobnie jak we Wrocławiu i Łodzi, gdzie oferta mieszkań za mniej niż 10 tysięcy złotych za metr kwadratowy znacząco zmniejszyła się.

Poszukujesz mebli, aby urządzić swoje biuro? Meble biurowe Poznań – ergonomia i design w jednym! 

Podsumowanie

Podsumowując, wzrost cen mieszkań w Poznaniu i innych miastach stanowi wyzwanie dla kupujących, zwłaszcza tych poszukujących mieszkań w niższych cenach. Niemniej jednak, rynek nieruchomości pozostaje dynamiczny, a deweloperzy i agenci nieruchomości podejmują działania, aby sprostać rosnącemu popytowi na mieszkania.

Zastanawiasz się, jak mógłbyś zaoszczędzić, a przy tym dbać o ochronę środowiska?  Skontaktuj się z Energonautami. Ci specjaliści od świata energii, mają w swojej ofercie doradztwo w zakresie wyboru energooszczędnych usług, takich jak, np. pompa ciepła poznań czy fotowoltaika Poznań