W ostatnich latach Polska zmaga się z coraz poważniejszym problemem suszy, a sytuacja w 2024 roku wydaje się być szczególnie niepokojąca. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) ostrzega przed dalszym pogłębianiem się tego kryzysu, który dotyka coraz większe obszary kraju. Dane meteorologiczne oraz prognozy na najbliższe tygodnie nie napawają optymizmem, a niski stan wody w rzekach, takich jak Warta, wskazuje na poważne zagrożenie dla środowiska i gospodarki.

Przeczytaj również: Symulator dla wcześniaków. Innowacyjne narzędzie dla ratowania wzroku najmłodszych

Poszukujesz pracy budowlanej na terenie naszego kraju? Mig construction pomogą Ci ją znaleźć. Aktualnie trwa rekrutacja pracowników! Sprawdź: Rekrutacja pracowników zza granicy. Skontaktuj się, aby poznać ofertę!

Jakie jest prawdopodobieństwo wystąpienia suszy?

Według rzecznika IMGW, Grzegorza Walijewskiego, majowe opady deszczu były minimalne, a niektóre regiony Polski, w tym miasta takie jak Zielona Góra, Gorzów Wielkopolski i Piła, zanotowały opady bliskie zeru. Prognozy na kolejne tygodnie nie są obiecujące, a obszar zagrożony suszą ma się jeszcze powiększyć.

Nawet przewidywane zmiany baryczne w najbliższy weekend, które mogą przynieść pewne opady deszczu, nie wystarczą, aby złagodzić skutki suszy. Klimatyczny bilans wodny pozostaje ujemny, co oznacza, że więcej wody paruje, niż opada. Dodatkowo, bardzo przesuszona gleba nie jest w stanie wchłonąć wody, co powoduje, że deszcz spływa po powierzchni, zamiast zasilać zbiorniki wodne.

Poszukujesz mebli, aby urządzić swoje biuro? Meble biurowe Poznań – ergonomia i design w jednym! 

Problemy towarzyszące

Oprócz problemów związanych z brakiem wody, susza stwarza również inne zagrożenia. Niski poziom wilgotności powietrza, który w wielu miejscach spadł poniżej 40 procent, zwiększa ryzyko wystąpienia pożarów. Susza meteorologiczna może przekształcić się w suszę rolniczą, co będzie miało poważne konsekwencje dla rolnictwa i leśnictwa, a także może prowadzić do suszy hydrologicznej, co dalej pogłębia problem niedoboru wody.

Potrzebujesz zadbać o swoje ciało i ducha? To możliwe dzięki usługom masaż Poznań i fizjoterapia Poznań. Zapoznaj się z szeroką ofertą gabinetu fizjoterapii Szymona Budnika

Zasięg suszy się powiększa

Grzegorz Walijewski podkreślił, że Polska zmaga się z permanentną suszą od 2014 roku, a jej zasięg stale się powiększa. Prognozy na lato przewidują kolejne wysokie temperatury, które tylko pogorszą sytuację. Całe lato ma być upalne, co dodatkowo zwiększy ryzyko wystąpienia pożarów.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (RCB) już wysłało alert do mieszkańców sześciu województw, gdzie obowiązuje duże zagrożenie pożarowe w lasach. W obliczu narastającego kryzysu suszy, konieczne są działania zarówno na poziomie lokalnym, jak i krajowym, aby ograniczyć skutki tego zjawiska dla ludzi, środowiska i gospodarki.

Wraz z trwającym kryzysem suszy, Polska stoi przed wyzwaniem znalezienia skutecznych rozwiązań, które pozwolą zarządzać zasobami wodnymi, chronić środowisko naturalne i zapewnić bezpieczeństwo żywnościowe.

Zastanawiasz się, jak mógłbyś zaoszczędzić, a przy tym dbać o ochronę środowiska?  Skontaktuj się z Energonautami. Ci specjaliści od świata energii, mają w swojej ofercie doradztwo w zakresie wyboru energooszczędnych usług, takich jak, np. pompa ciepła poznań czy fotowoltaika Poznań