Metoda „na pracownika banku” wciąż zbiera żniwo. W minionym tygodniu dwaj mieszkańcy Poznania stracili przez oszustów prawie 200 tys. zł. Policja ostrzega i radzi, jak chronić swoje pieniądze przed przestępcami. Oszuści działają podstępnie, ale możesz ich powstrzymać!

Przeczytaj również: Ruszyła rekrutacja do szkół średnich. Liczba miejsc ograniczona

Zmagasz się z kontuzją bądź inną dolegliwością cielesną? Polecamy kontakt z wykwalifikowanym fizjoterapeutą, Szymonem Budnikiem. Specjalista udzieli Ci pomocy w ramach usług masaż Poznań i fizjoterapia Poznań.

Oszuści „na pracownika banku”

W ostatnich tygodniach oszustwa metodą „na pracownika banku” stały się bardzo powszechne. Przestępcy działają na tyle przekonująco, że podczas rozmowy telefonicznej na ekranie telefonu ofiary pojawia się numer infolinii banku, co sprawia, że połączenie wydaje się autentyczne.

W zeszłym tygodniu dwójka poznaniaków padła ofiarą takich oszustw. 33-letnia kobieta i 53-letni mężczyzna stracili łącznie prawie 200 tys. zł. Oszuści, podając się za pracowników banku, pozostawali w stałym kontakcie telefonicznym z poszkodowanymi, co umożliwiło im wyłudzenie tak dużych sum.

Prowadzisz firmę budowlaną i poszukujesz dla niej pracowników? Mig construction zrobią to za Ciebie! Rekrutacja pracowników zza granicy to ich specjalność. Załatwią za Ciebie wszelkie formalności, a ty dostaniesz zgrany zespół wykwalifikowanych specjalistów danej dziedziny. Skontaktuj się, aby poznać ofertę.

Jak działają oszuści?

Schemat oszustw „na pracownika banku” często jest bardzo podobny:

  1. Telefon od fałszywego pracownika banku: Oszust przedstawia się jako pracownik banku i informuje, że pieniądze na rachunku bankowym są zagrożone lub ktoś próbuje zaciągnąć kredyt na dane ofiary.
  2. Presja czasu: Manipulator sugeruje, że trzeba działać szybko, aby uniknąć straty środków.
  3. Prośba o przelanie pieniędzy: Oszust podaje „bezpieczne” konto, na które należy natychmiast przelać pieniądze.

Pod presją czasu ludzie często ulegają takim manipulacjom i przekazują swoje oszczędności, używając kodów BLIK lub przelewając środki na konto oszustów.

Poszukujesz mebli, aby urządzić swoje biuro? Meble biurowe Poznań – ergonomia i design w jednym! 

Jak się chronić przed oszustwami?

Policja podaje kilka wskazówek, jak chronić swoje pieniądze przed przestępcami:

  • Zachowaj spokój: Nie działaj w pośpiechu. Prawdziwi pracownicy banku nigdy nie będą wymagać natychmiastowych działań przez telefon.
  • Weryfikuj tożsamość: Zakończ rozmowę i samodzielnie skontaktuj się z bankiem, używając numeru z oficjalnej strony internetowej.
  • Nie podawaj danych: Nigdy nie udostępniaj pełnych danych wrażliwych przez telefon.

Zastanawiasz się, jak mógłbyś zaoszczędzić, a przy tym dbać o ochronę środowiska?  Skontaktuj się z Energonautami. Ci specjaliści od świata energii, mają w swojej ofercie doradztwo w zakresie wyboru energooszczędnych usług, takich jak, np. pompa ciepła poznań czy fotowoltaika Poznań

Ostrzeżenie policji

Policja ostrzega, że przestępcy są doskonale przygotowani do swojej „działalności”. Wykorzystują zaawansowane techniki socjotechniczne, które pozwalają im skutecznie manipulować ofiarami. Często osoby te nie zdają sobie sprawy, że są oszukiwane. Co więcej, oszuści potrafią zwieść nawet osoby dobrze zaznajomione z nowoczesnymi technologiami, a nie tylko starszych ludzi, którzy nie są biegli w obsłudze Internetu i aplikacji bankowych.

– Nieprzyjemne sytuacje mogą spotkać każdego, bez względu na wiek – poinformował sierż. sztab. Łukasz Paterski z Policji w Poznaniu.

Policja apeluje o ostrożność i przypomina, że w przypadku jakichkolwiek podejrzeń co do tożsamości osoby dzwoniącej, należy natychmiast przerwać połączenie i skontaktować się z bankiem samodzielnie. Zachowajmy czujność i nie dajmy się zmanipulować przestępcom.